Ako vybrať digestor

Určite každý z nás vie o čom sa hovorí, keď sa povie slovo digestor. Možno ste však nevedeli koľko druhov digestorov existuje a aké funkcie okrem odsávania ponúkajú.

Typy digestorov

Vstavaný a podskrinkový digestor

Svojím prevedením predstavuje podskrinkový odsávač pár skryté nenápadné zariadenie, zasadené do skrinky nad varnou plochou. Podskrinkové digestory sú nenáročné na priestor, ale podávajú aj menší výkon, preto sa hodia do kuchýň, kde sa menej varí.

Podskrinkový digestor v čiernej farbe

Podskrinkový digestor predstavuje priestorovo nenáročné riešenie odsávania pár

Komínový digestor

Pre väčšie kuchyne, ktoré ponúkajú väčší priestor, sa hodí tento typ digestora. Je výkonnejší ako vstavaný digestor. Komínový odsávač pár je napojený na potrubie, ktoré vedie do komína alebo do vetracej šachty mimo kuchyne. Jeho časť pre odber pár môže byť odkrytá, preto by ste mali vyberať taký dizajn komínového digestora, ktorý zapadá do celkového obrazu vašej kuchyne.

Komínový digestor v interiéri

Komínový digestor sa hodí do kuchyne, v ktorej sa často varí

Ostrovčekový digestor

Z amerických filmov poznáme veľké kuchyne, ktoré majú v strede ostrovček s varnou doskou. Pre tento typ kuchyne sa hodi ostrovčekový digestor. Je uchytený k stropu a býva výrazným dizajnovým prvkom celej kuchyne, preto treba riadne zvážiť farebné prevedenia aj použité materiály ostrovčekového odsávača pár, aby ladili k vašej kuchyni. Výkonom ide o silnejšie digestory, pretože majú za úlohu odvetrať celú miestnosť.

Ostrovčekový digestor v interiéri

Ostrovčekový digestor svojím umiestnením plní niele praktickú funkciu odsávania pár, ale je aj dizajnovým prvkom kuchyne

Výsuvný digestor

Má menší výkon, preto sa hodí do menších kuchýň. Výsuvný odsávač pár disponuje vysúvacím predným panelom, ktorého vytiahnutím sa aktivuje odsávanie. Výsuvné digestory ich zabudovať do kuchynských skriniek, vďaka čomu nenarúšajú vzhľad kuchynskej linky.

Výsuvný digestor v interiéri

Výsuvný digestor ponúka možnosť zabudovania do kuchynskej linky, čím nebude narúšať celistvý vzhľad skriniek

Materiál

Digestory boli dlhú dobu vyrábané v klasickej bielej farbe. Ako materiál bol použitý plech v kombinácii s maltou. Dnešný moderný digestor je najčastejšie vyrobený z nerezovej ocele, ktorá sa ľahko čistí. Elegantnejšiu verziu ponúka kombinácia hliníka, ocele a číreho skla, avšak tu treba počítať s pravidelným čistením skla.

Výkon

Výkon je jeden z najdôležitejších parametrov, na ktorý sa zamerať pri výbere digestora. Udáva sa v m3/hod, teda koľko m3 je digestor schopný odsať za hodinu. Váš digestor by mal byť schopný vymeniť objem vašej kuchyne aspoň 10-krát za hodinu. Pre výpočet objemu vzduchu miestnosti, kde bude digestor umiestnený použite jednoduchý vzorec: Dĺžka x šírka x výška = objem v m3. V štandardnej panelákovej kuchyni s rozmermi 8 m2 si teda postačíte s výkonom digestora do 300 m3/hod.

Hlučnosť

Určite tiež dôležitá vlastnosť, dôležitá hlavne v prípade, ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou. Čím výkonnejší digestor, tým väčšia hlučnosť. Recirkulačné digestory bývajú hlučnejšie, hraničná hodnota pri plnom výkone by mala byť okolo 60 decibelov. Znížiť hlučnosť je možné zabudovaním umývateľných protihlukových vankúšikov.

Spôsob odsávania

Recirkulačný digestor

Tento typ odsávania sa využíva tam, kde nie je možné digestor napojiť na komín alebo potrubie. Výpary sa neodsávajú von z domu, ale odsávač pár nasáva vzduch z kuchyne do seba, vyčistí ho cez filter a vracia späť do priestoru. Nevýhodou tohto prevedenia je nutnosť čistiť filtre a to aspoň raz za 6 mesiacov. Recirkulačné digestory vzduch najprv očistia od tukov – vstupným kovovým filtrom, a následne od pachov uhlíkovým filtrom. Pachový filter sa musí pravidelne, zhruba dvakrát až trikrát ročne meniť, u niektorých modelov odsávačov pár je dokonca možné ho podobne ako tukový filter dávať do umývačky riadu.

Nákres recirkulácie vzduchu v digestore

Recirkulačný digestor vzduch vyčistí cez filtre a vráti ho naspäť do miestnosti

Odťahový odsávač pár

Využíva sa tam, kde je možné digestor napojiť na komín alebo potrubie, ktoré pary odsáva z kuchyne do vonkajšieho prostredia. Dĺžka rúry by nemala presiahnuť 2 - 3 metre, v prípade dlhšej rúry je vhodné použiť ďalší motor, ktorý pomôže výpary riadne odsať von z domu. Digestory na trhu využívajú predovšetkým dve technológie. Odťahový digestor, ako už jeho názov napovedá, sa väčšinou pripája na komín či k odťahovému potrubiu. V úplnej väčšine prípadov majú odťahové digestory len tukový filter a odsávaný vzduch je potom odvádzaný z domu von.

Funkcie

Okrem odsávania pár môže byť digestor vybavený aj niekoľkými užitočnými funkciami, medzi základné patrí manuálne nastavenie sily odsávania, väčšinou v troch stupňoch. Okrem toho je bežne digestor vybavený osvetlením či už žiarovkovým alebo pri modernejších prevedeniach LED svetlom. K moderným funkciám patrí aj dobehový systém, kedy po uvarení stlačíte tlačidlo na digestore, a ten ešte určitý čas odsáva pary z kuchyne, zatiaľ čo vy sa môžete venovať už inej činnosti. Automatické odsávanie posúva túto funkciu ešte ďalej, teda digestor sa sám zapne, ak identifikuje v okolí väčšie množstvo pár. Indikátor znečistenia filtra vás upozorní, kedy je potreba vyčistiť filter pre správnu funkčnosť digestora.

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Komínový odsávač par Mora OVG 648 GB

137,90 

bez DPH 114,91 

Odsávač pár Mora OP 540 X

110,00 

bez DPH 91,66 

Odsávač pár Mora OP 640 X

99,90 

bez DPH 83,25 

Odsávač pár Concept OPP1260wh

52,90 

bez DPH 44,08 

Odsávač pár Mora OP640W

79,00 

bez DPH 65,83 

Odsávač pár Concept OPK3560bc

81,90 

bez DPH 68,25 

Odsávač pár Guzzanti ZRW 60 W

44,00 

bez DPH 36,67 

Odsávač pár Gorenje WHC 623E14 X

102,24 

bez DPH 85,20 

Odsávač pár Concept OPK4960ds

249,00 

bez DPH 207,49