Ako vybrať digestor

Digestory sú neoddeliteľnou súčasťou kuchýň a slúžia k odsávaniu pár a zápachu v priebehu varenia. Práve odsávanie pár zo zle odvetrávaných kuchýň je hlavným významom digestorov. Pokiaľ by ste pary neodvetrávali, veľmi skoro by vašu kuchyňu navštívila pleseň. Pri výbere digestora by ste sa teda mali zamerať hlavne na jeho výkon a hlučnosť, rovnako ako na typ a dizajn.

Do každého bytu sa hodí iný digestor

Teleskopické digestory sú vďaka možnosti teleskopického zasunutia najmenšie na trhu. Majú nižší výkon a sú teda ideálne do malých kuchýň. Ďalšou možnosťou v malej kuchyni je zaobstaranie vstavaného digestora. Výhodou oboch týchto druhov digestorov sú predovšetkým ich rozmery.

V priestrannejších kuchyniach s komínom je lepšie zvoliť komínový digestor, ktorý sa spravidla upevňuje na stenu medzi závesné skrinky.

Ak máte v kuchyni varnú dosku v priestore, jednoznačne voľte ostrovčekový digestor. Ten je možné namontovať ku stropu kamkoľvek vo voľnom priestore.

Odťahový alebo recirkulačný digestor?

Digestory na trhu využívajú predovšetkým dve technológie. Odťahový, ako už jeho názov napovedá, sa väčšinou pripojuje na komín či k odťahovému potrubiu. V úplnej väčšine prípadov majú odťahové digestory len tukový filter a odsávaný vzduch je potom odvádzaný z domu von. Recirkulačné digestory vzduch najprv očistia od tukov – vstupným kovovým filtrom, a následne od pachov filtrom uhlíkovým. Pachový filter sa musí pravidelne, zhruba dvakrát až trikrát ročne meniť, u niektorých modelov odsávačov je dokonca možné ho podobne ako tukový filter dávať do umývačky.

Pri digestoroch je najdôležitejší výkon

K tomu, aby ste si zaobstarali správny digestor, je nutné využiť i trochu matematiky. V čím väčšej kuchyni bude digestor umiestnený, tým výkonnejší musí daný digestor byť. A teraz sa dostaneme k tej matematike. Doporučenú kapacitu digestora si ľahko spočítate pomocou tohto vzorca: podlahová plocha priestoru x výška priestoru x 10. V štandardnej panelákovej kuchyni s rozmermi 8 m2 si teda postačíte s výkonom digestora do 320 m3/hod.

Ani výkon nie je všetko

Našli ste digestor, ktorý splňuje vaše požiadavky na výkon? V tom prípade je tu ešte niekoľko drobností, ktorým je potrebné rovnako venovať pozornosť. Dôležité je si všímať napríklad i typ osvetlenia. Jednou z dôležitých vlastností je i hlučnosť digestora, ktorá by sa mala pohybovať maximálne do 58 dB. Majte však na pamäti, že recirkulačné digestory sú vždy o niečo hlučnejšie. Na hlučnosť digestora môže mať vplyv i samotná inštalácia a montáž, kde sa môže vypomstiť každá chybička. Znížiť hlučnosť je možné zabudovaním umývateľných protihlukových vankúšikov.

Odsávače pár sa v našich kuchyniach zabývali a stali sa ich neoddeliteľnou súčasťou. Väčšina moderných digestorov sú dnes skutočnou ozdobou kuchynských priestorov. Okrem dizajnových prvkov sa v súčasnej dobe vývoj digestorov zameriava predovšetkým na znižovanie hlučnosti, zvyšovanie výkonov a prípadne i na vylepšovanie systémov filtrov.

Ponuka digestorov

Líbí se vám tento článek?

Podobné články