Ako vybrať detskú izbu

Ako zariadiť detskú izbu?

Detskú izbu by sme mali zariaďovať s tou najväčšou dôslednosťou, pretože v nej bude tráviť čas naše dieťa. Nezáleží na tom, či ide o predškoláka alebo tínedžera. Na vybavenie detskej izby by rodičia šetriť skrátka nemali. Na čo si teda dať pri výbere nábytku do detskej izby pozor a čo by rozhodne v tejto miestnosti nemalo chýbať?

Pri zariaďovaní detskej izby je dôležité, aby všetko vybavenie bolo bezpečné, ale zároveň hravé a vytváralo prostredie, v ktorom sa bude vaša ratolesť cítiť dobre. O tom, čo všetko sa bude v detskej izbe nachádzať, nerozhoduje iba vek dieťaťa. Záleží na tom, či bude izbu obývať chlapec či dievča a či pôjde o jedno dieťa alebo o súrodencov. Podľa toho je totiž nutné kúpiť detské postele, úložné priestory, do ktorých sa zmestia všetky hračky a tiež stoly a stoličky pre deti už školopovinné. Je samozrejme jasné, že s pribúdajúcimi rokmi sa budú potreby detí na vybavenie detskej izby meniť. Detská izba je pre dieťa vlastne celým jeho svetom a má v jeho živote nezastupiteľnú úlohu. V ňom si hrá, spí a prípadne sa aj učí a pracuje. Mala by teda v každom ohľade maximálne vyhovovať jeho nárokom. Detský nábytok by mal byť funkčný, praktický a tiež zdravotne nezávadný.

Kvalitná posteľ je základ

Medzi základným vybavením detskej izby nesmie chýbať kvalitná posteľ. Je dobré myslieť do budúcnosti a vybrať dieťaťu radšej posteľ rastúcu, prípadne už posteľ pre dospelých. Neskôr  potom nebude nutné riešiť problém s tým, že dieťatko z detskej postieľky skrátka vyrástlo a ušetria sa tak financie za nákup väčšej postele. Čo sa týka tvrdosti, nemala by byť detská posteľ ani príliš mäkká, ani tvrdá. Výber roštu a matraca by sa nemal nechávať náhode. Ideálna je pre deti posteľ s lamelovým roštom, ktorá je vybavená zdravotným matracom. Pri výbere detskej postele je potrebné sa zamerať na to, či je matrac dobre vetrateľný a tiež či má lôžko dostatočnú výšku, ktorá by sa mala pohybovať medzi 42 - 45 cm nad zemou.

Ponuka detských postelí

Stôl na hry i učenie

Súčasťou detskej izbičky nielen školou povinných detí, by mal byť tiež pracovný stôl. Aj keď ešte nebude slúžiť na písanie úloh, môžu si na ňom deti kresliť. V neskoršom veku by potom mal okrem dostatku voľného priestoru na písanie umožňovať aj prácu s počítačom. Ponuka detských písacích stolov je v dnešnej dobe naozaj široká. Rovnako ako pri posteli, aj tu je dobré vyberať medzi rastúcim nábytkom. Stôl tak porastie s vaším dieťaťom a bude mu dobre slúžiť mnohé roky. Doska písacieho stola by mala byť dostatočne veľká, minimálne tak, aby z nej netrčali lakte sediaceho. Skvelé je, ak je stôl výškovo nastaviteľný. Povrch stola by mal byť matný, aby sa neleskol a neoslňoval. Pracovný stôl by mal byť tiež dostatočne osvietený, aby si dieťa nekazilo oči.

Ponuka detských stolov

Pre zdravý chrbát

Aby sa váš potomok už odmalička učil správnemu sedeniu a mal rovný chrbát, je nesmierne dôležitá aj správna stolička. Mala by byť najlepšie koliesková s nastaviteľnou výškou sedadla. Sedadlo by malo byť tak vysoko, aby sa dieťa mohlo opierať nohami o podlahu a malo by podopierať podstatnú časť stehien. Chrbtová opierka by potom mala končiť pod lopatkami. Skvelým pomocníkom pre zdravé sedenie sú tiež lakťové opierky, ktoré znižujú zaťaženie chrbtice. Kvalitná stolička by mala byť tvrdšia a pre dieťa predovšetkým pohodlná. Na materiáli detskej stoličky ani toľko nezáleží, vybrať sa dá z kvalitných čalúnených stoličiek, i zo stoličiek plastových, ktoré sú ergonomicky tvarované a zabezpečujú tak kvalitné sedenie bez otlakov a boľavého chrbta.

Ponuka detských stoličiek

Nech je hračky kam ukladať

V detskej izbe nesmie chýbať dostatok úložných priestorov. Sami iste viete, koľko "nevyhnutnosťí", bez ktorých nie je možné si predstaviť život, také dieťa má a za žiadnu cenu sa ich nemieni vzdať. Detskú izba je preto potrebné vybaviť tak, aby bolo možné všetky tieto veci niekam uložiť a elegantne ich tak upratať z dohľadu. Úložných priestorov by malo byť čo najviac, ale ich počet by nemal byť na úkor zmenšenia priestoru v miestnosti. Ideálnym vybavením detskej izby sú uzatvárateľné skrinky s priehradkami, do ktorých sa vaša ratolesť naučí schovávať hračky a ďalšie veci. Otvorené police nie sú vhodné, pretože je v nich všetok neporiadok vidieť. Aby pôsobili usporiadane, museli by ste v nich neustále udržiavať poriadok. Na veciach, ktoré sú v policiach uložené, sa navyše drží prach a to nie je dobré ani pre alergikov. Dieťa je možné od cca troch rokov učiť, že sa veci neupratujú štýlom zhrnutia na jednu hromadu, ale že sa dávajú na určené miesto.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články