Ako vybrať čítačku elektronických kníh?

E-book čítačky získavajú stále väčšiu popularitu i medzi pôvodnými odporcami. V ich prospech jednoznačne hovorí praktickosť. V jednom okamžiku totiž môžete mať u seba stovky kníh a ľubovoľne medzi nimi voliť, bez toho aby ste potrebovali záložku. Aj keď milujete vôňu kníh a neviete si predstaviť čítanie bez typického šuchotania papiera, ukážeme vám, prečo vziať čítačky na milosť.

Hlavné výhody čítačiek

  • Permanentne u seba môžete mať celú svoju knižnicu
  • Môžete voliť štýl a veľkosť písma
  • Čítačka so štandardnou veľkosťou displeja je ľahšia a skladnejšia než klasická kniha
  • K dispozícii máte široký výber dostupných kníh, ktoré si môžete stiahnuť v priebehu chvíle
  • Niektoré čítačky ponúkajú radu prídavných funkcií ako pripojenie k WiFi, predčítanie kníh, prehrávanie hudby a videí alebo vyhľadávanie slov v slovníku

Displej

Pri výbere čítačky je otázka typu a veľkosti displeja úplne zásadná. Na trhu existujú čítačky s E-Ink displejom a klasickým podsvieteným LCD displejom. Každý z variantov má samozrejme svoje pre a proti.

Pokiaľ túžite po čítačke, ktorá bude verne napodobovať knižný papier, siahnite rozhodne po prístroji s E-Ink displejom. Tieto čítačky sú primárne určené k častému čítaniu. Vďaka tomu, že spotrebovávajú energiu len pri vykreslení alebo prekreslení obrazu, majú veľmi nízku spotrebu a na jedno nabitie vydržia fungovať niekoľko týždňov. Text nie je podsvietený, preto šetrí vaše oči. Obsah sa zobrazuje kontrastne a je čitateľný zo všetkých uhlov. Veľkou výhodou je možnosť používania čítačky i za priameho slnečného žiarenia. S absenciou podsvietenia súvisia i možné nevýhody. Jednou z nich je nemožnosť čítania za šera alebo v tme. V takom prípade potrebujete externé osvetlenie. To sa dá zakúpiť ako súčasť puzdra na čítačku, ale existujú i modely čítačiek, pri ktorých máte lampičku stále pri sebe. Displej vykresľuje text len čiernobielo resp. v odtieňoch šedej farby.

LCD displej má výhodu rýchleho vykresľovania obsahu vo farebnom spektre. Preto sú tieto čítačky vhodnejšie v prípade, že chcete prehrávať videá alebo hrať hry. Displej rovnako flexibilne reaguje na dotyk, ale nie je možné ho použiť na priamom slnku. Čítačka s dotykovým displejom vám vydrží nabitá len niekoľko hodín.

Veľkosť displeja má vplyv na spotrebu energie čítačky a rovnako jej kompaktnosť. Pre pohodlné čítanie bežných textov sú adekvátne displeje s veľkosťou 6“. Existujú samozrejme i čítačky s väčším displejom cez9“. Vhodné sú najmä v prípade, kedy chcete zobraziť technickú dokumentáciu, komiksy apod., skrátka celú stranu A4 naraz. Pre bežné čítanie sú už ale zbytočne ťažké a neskladné.

Ovládanie

Pri zakúpení čítačky si dajte pozor, aby vám vyhovovalo jej ovládanie. Najčastejšie budete iste využívať otáčanie stránok. Pri dotykovej čítačke zvládnete tento úkon jednoduchým dotykom displeja. Pri nedotykovej čítačke bývajú po stranách displeja tlačidlá. Niektoré modely majú tlačidlá vpravo i vľavo, preto uspokoja pravákov i ľavákov.

Pokiaľ čítačku zamýšľate využívať i pre písanie, zamerajte sa na typ klávesnice. Tá môže byť buď abecedná hardwarová, alebo virtuálna, ktorú ovládate pohybom kurzora.

Pozor na formáty

Úplná väčšina čítačiek podporuje formáty ePub alebo Mobi, čo sú celosvetovo najpoužívanejšie formáty elektronických kníh. Dajte si pozor na to, že vaša čítačka môže mať problém prečítať formát pdf. Pokiaľ knihu v tomto formáte vlastníte, je nutné ju najprv v počítači skonvertovať.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články