Ako správne rozmiestniť reprosústavu

Si fanúšikom hudby a filmov a chceš si oboje vychutnať v dokonalej kvalite? V tom prípade sa ti bude hodiť pár rád, ako rozostaviť reproduktory. Aj keď sa ti možno zdá, že to zvládne každý a nie je to žiadna veda, nie je to tak úplne pravda. Skutoční odborníci dokážu pri rozostavovaní reproduktorov stráviť hodiny času, než sú s výsledkom spokojní. Žiadny strach, my to vezmeme rýchlejšie.

Nezabudni

Je lepšie mať správne rozostavené lacné reproduktory, než zle umiestnený audiosystém, ktorý stál celý majetok.​

Ako a kam dať predné reproduktory

Začneme pri predných reproduktoroch. Tie sú pre kvalitu zvuku najdôležitejšie. Každý síce tuší, že stereoreproduktory patria po jednom z každej strany televízora, stola, obývacej steny, ale málokto si dáva pozor na výšku, do ktorej reproduktory umiestňuje. Pritom je práve výška veľmi dôležitá. Malé výškové reproduktory totiž vysielajú zvuk úzkou presnosťou v priestore, kam práve mieria. Stredové, správna výška už toľko neovplyvní, ale rozhodne im to neuškodí.

Pokiaľ chceš počúvať plný zvuk v celom spektre, rozmiestni reproduktory tak, aby boli vo výške tvojich uší, až budeš počúvať hudbu (sledovať film). Reproduktory môžeš pripevniť na stenu, aj keď to nie je ideálne riešenie. Najlepší je samostatný stojan, vďaka ktorému zostane okolo reproduktora dosť miesta a bude hrať čistejšie. Pri stĺpových reproduktoroch sa snaž nastaviť výšku rovnakým spôsobom. Môžeš ich napríklad postaviť na nižšiu skrinku. Stredový reproduktor patrí presne do stredu medzi ľavý a pravý predný. V najlepšom prípade nie priamo na zem.

Existujú dva spôsoby, ako správne umiestniť prednú dvojicu reproduktorov. Záleží na tom, či ich chceš využívať aj k filmom, alebo len na počúvanie hudby. V prvom prípade ich umiestni po stranách televízora (plátna, obrazovky, a pod.) A nechaj ich mieriť rovnobežne s obrazovkou čelom k sebe. Ak si ale výhradne hudobný nadšenec, môžeš reproduktory namieriť k miestu, z ktorého budeš hudbu počúvať. V ideálnom prípade by mali dva predné reproduktory s poslucháčom tvoriť rovnostranný trojuholník.

Kam dať zadné reproduktory a subwoofer

Zadné reproduktory by mali byť v ideálnom prípade rovnako vysoko ako predné reproduktory. K tomu je dobré ich umiestniť do zhodnej vzdialenosti. Ale pozor, dvojicu zadných reproduktorov umiestňujeme kolmo k miestu počúvania, prípadne maximálne v uhle 110°. Tým sa lepšie trafíme do poslucháčovej ideálnej zóny.

Pokiaľ používaš samostatný subwoofer, daj si pozor na to, odkiaľ má vyvedený zvuk. V každom prípade ho nedávaj tesne k stene. Hlboké tóny síce človek nerozoznáva tak presne ako vysoké, ale v priestore sú basy lepšie. Presné umiestnenie v miestnosti je na tebe. Zdroj zvuku nízkej frekvencie uši človeka nedokážu presne lokalizovať a umiestnenie subwoofera tým pádom nemá zásadný vplyv na kvalitu celkového zvuku. A na záver to najdôležitejšie. Subwoofer patrí na zem. Nikde inde.

Po rozostavení reproduktorov je dobré otestovať, ako zvuk funguje. K tomu ti poslúži nahrávka, ktorá postupne prehrá celé spektrum bežne využívaného zvuku (20-20 000 Hz). Dávaj pritom pozor, či nábytok alebo iné veci v miestnosti nechytajú prílišné vibrácie. Ak áno, skús ich lepšie upevniť alebo presunúť, aby nekazili zvukový dojem. 

Prehraj si testovací zvuk

Začiatok je na 20 Hz, takže môže pár sekúnd trvať, než si všimneš, že zvuk hrá.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články