Ako správne rozmiestniť reprosústavu?

Ste fanúšikom hudby a filmov a chcete si oboje vychutnať v dokonalej kvalite? V tom prípade sa vám bude hodiť pár rád, ako rozostaviť reproduktory. Aj keď sa možno zdá, že to zvládne každý a nie je to žiadna veda, nie je to tak úplne pravda. Skutoční odborníci dokážu pri umiestňovaní reproduktorov stráviť hodiny času, než sú s výsledkom spokojní. Žiadny strach, my to vezmeme rýchlejšie.

Nezabudnite

Je lepšie mať správne rozostavené lacné reproduktory, než zle umiestnený audiosystém, ktorý stál celý majetok.​

Ako a kam dať predné reproduktory

Začneme pri predných reproduktoroch. Tie sú pre kvalitu zvuku najdôležitejšie. Každý síce tuší, že stereoreproduktory patria po jednom z každej strany televízora, stola, obývacej steny, ale málokto si dáva pozor na výšku, do ktorej reproduktory umiestňuje. Pritom je práve výška veľmi dôležitá. Malé výškové reproduktory totiž vysielajú zvuk úzkou presnosťou v priestore, kam práve mieria. Stredové, správna výška už toľko neovplyvní, ale rozhodne im to neuškodí.

Pokiaľ chcete počúvať plný zvuk v celom spektre, rozmiestnite reproduktory tak, aby boli vo výške uší, keď budete počúvať hudbu (pozerať film). Reproduktory môžete pripevniť na stenu, aj keď to nie je ideálne riešenie. Najlepší je samostatný stojan, vďaka ktorému zostane okolo reproduktora dosť miesta a bude hrať čistejšie. Pri stĺpových reproduktoroch sa snažte nastaviť výšku rovnakým spôsobom. Môžete ich napríklad postaviť na nižšiu skrinku. Stredový reproduktor patrí presne do stredu medzi ľavý a pravý predný. V najlepšom prípade nie priamo na zem.

Existujú dva spôsoby, ako správne umiestniť prednú dvojicu reproduktorov. Záleží na tom, či ich chcete využívať aj k filmom, alebo len na počúvanie hudby. V prvom prípade ich umiestnite po stranách televízora (plátna, obrazovky, a pod.) A nechajte ich mieriť rovnobežne s obrazovkou čelom k sebe. Ak ste ale výhradne hudobný nadšenec, môžete reproduktory namieriť k miestu, z ktorého budete hudbu počúvať. V ideálnom prípade by mali dva predné reproduktory s poslucháčom tvoriť rovnostranný trojuholník.

Kam dať zadné reproduktory a subwoofer

Zadné reproduktory by mali byť v ideálnom prípade rovnako vysoko ako predné reproduktory. K tomu je dobré ich umiestniť do zhodnej vzdialenosti. Ale pozor, dvojicu zadných reproduktorov umiestňujeme kolmo k miestu počúvania, prípadne maximálne v uhle 110°. Tým sa lepšie trafíme do poslucháčovej ideálnej zóny.

Pokiaľ používate samostatný subwoofer, dajte si pozor na to, odkiaľ má vyvedený zvuk. V každom prípade ho nedávajte tesne k stene. Hlboké tóny síce človek nerozoznáva tak presne ako vysoké, ale v priestore sú basy lepšie. Presné umiestnenie v miestnosti je na vás. Zdroj zvuku nízkej frekvencie uši človeka nedokážu presne lokalizovať a umiestnenie subwoofera tým pádom nemá zásadný vplyv na kvalitu celkového zvuku. A na záver to najdôležitejšie. Subwoofer patrí na zem. Nikde inde.

Po rozostavení reproduktorov je dobré otestovať, ako zvuk funguje. K tomu vám poslúži nahrávka, ktorá postupne prehrá celé spektrum bežne využívaného zvuku (20-20 000 Hz). Dávajte pritom pozor, či nábytok alebo iné veci v miestnosti nechytajú prílišné vibrácie. Ak áno, skúste ich lepšie upevniť alebo presunúť, aby nekazili zvukový dojem. 

Prehrajte si testovací zvuk

Začiatok je na 20 Hz, takže môže pár sekúnd trvať, než si všimnete, že zvuk hrá.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

C-TECH Impressio Virtus

171,90 

bez DPH 143,24 

AKAI SS027A-KING

217,90 

bez DPH 181,58 

Jamo S 803 HCS - Bílá

479,00 

bez DPH 399,15 

Jamo S 801 - Černá

149,00 

bez DPH 124,16