Ako vybrať Wi-Fi router?

V deväťdesiatych rokoch ste pri zakladaní domácej siete museli mať tie najvycibrenejšie znalosti z prostredia počítačových sietí vrátane trpezlivej a vyrovnanej povahy, ktorú by vám mohol závidieť ktorýkoľvek duchovný. Príchod Wi-Fi routerov však všetko zmenil. V dnešnej dobe je inštalácia nového routera veľmi jednoduchá. Prakticky sa dá povedať, že po pripojení do zásuvky a zapojení najnutnejších káblov, môžete začať surfovať po internetových vlnách. My vám v tomto článku poradíme, ako si vybrať desať najvhodnejších Wi-Fi routerov tak, aby zodpovedali vašim potrebám.

Bežné prezeranie internetu

Netrávite na internete veľa času? Stačí vám raz denne skontrolovať prichádzajúce e-maily, prehodiť pár viet s priateľmi na sociálnych sieťach, prípadne prečítať si aktuálne správy a tým sa vaša činnosť na internete končí? V tom prípade nemusíte riešiť žiadne zložitosti výberu nového Wi-Fi routera. Stačí vám základný model, pri ktorom nemusíte prihliadať na počet antén, frekvenciu, rýchlosť a ďalšie a ďalšie atribúty, ktorým sa budeme venovať v ďalších kategóriách. V tomto prípade teda vyberajte routre predovšetkým podľa ceny. Aj ten najlacnejší vám bude úplne stačiť. V takýchto prípadoch nebudete na nákup nového zariadenia potrebovať viac ako 20 eur.

Online hry a sledovanie HD videí

Chcete Wi-Fi signál v celom dome? Musíte mať k domácej sieti pripojených hneď niekoľko zariadení naraz? Ste vášnivým hráčom on-line hier a každá stotina sekundy je pre vás kľúčová? V tom prípade nevyberajte Wi-Fi routre s rýchlosťou menšou ako 300 Mbit/s, ale zameriavajte sa na rýchlejšie zariadenia. Ak vás zaujíma, čo táto daná rýchlosť znamená, a prečo ju výrobcovia uvádzajú na obaloch, kde sa ňou toľko chvália, vedzte, že uvedenú rýchlosť málokedy dosiahnete aj v praxi. Ide o rýchlosť, ktorú je zariadenie schopné dosiahnuť v ideálnych (takmer laboratórnych) podmienkach. Tie u vás zrejme nikdy nenastanú. Majte na pamäti, že rýchlosť routera vám v žiadnom prípade nezrýchli internetové pripojenie. Vyššia hodnota znamená schopnosť routera rýchlejšie prenášať dáta medzi routerom a pripojeným zariadením.

Sieť s dátovým úložiskom pre celú rodinu

Najnovšie Wi-Fi routre majú aj USB porty. Ich prostredníctvom je možné k routeru pripojiť externé dátové úložisko a vy môžete k dátam na tomto úložisku pristupovať prostredníctvom všetkých zariadení, ktoré sú pripojené k danej sieti. Môžete teda pozerať filmy na notebooku, zatiaľ čo zvyšok rodiny sa bude na vašej novej SmartTV pozerať na niečo iné. Väčšina týchto routerov má dostačujúcu rýchlosť, aby zvládla streamovanie HD filmov. To všetko platí aj pre fotky, hudbu a ďalšie.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

WiFi router TP-Link Archer C6, AC1200

37,90 

bez DPH 31,58 

WiFi mesh TP-Link Deco E4, 2-pack

71,90 

bez DPH 59,91 

WiFi router TP-Link TL-WR841N, N300

21,99 

bez DPH 18,32 

WiFi mesh TP-Link Deco E4, 3-pack

113,00 

bez DPH 94,16