Ako si vybrať myš k počítaču

S ovládaním vášho počítača vám pomáha myš. Myš je vlastne polohovacie zariadenie, ktoré prevádza informácie o svojom pohybe po povrchu stola na monitor počítača. Viete ale, že taká myš môže mať mnoho podôb? Poradíme vám, z akých typov myší môžete vyberať.

Ešte nedávno ste na trhu s počítačovými komponentmi narazili len na myši s guličkou. Tento model je ale už prekonaný, v súčasnosti si možno vybrať z niekoľkých pokročilejších typov. Na trhu existujú optické, laserové a bluetrack myši. Rozdeľujú sa podľa typu a citlivosti senzora. Čím je senzor citlivejší, tým lepšie na vás reaguje a tím presnejšie môžete svoj PC ovládať. Podľa vyspelosti myši sa odvíja i jej cena. Základná optická myš sa dá zaobstarať za cenu niekoľkých eur, cena pokročilejších typov určených najmä pre profesionálnych hráčov sa môže vyšplhať až na niekoľko desiatok eur. Myši môžu byť k počítaču pripojené káblom alebo bezdrôtovo. Bezdrôtové varianty k pripojeniu využívajú miniatúrny USB prijímačalebo BlueTooth. Bezdrôtové pripojenie je pohodlné a nikde vám neprekážajú nevzhľadné káble. Nevýhodou je, že čas od času musíte vymeniť batérie.

Guličkové myši

Princíp guličky, ktorá sa pohybom odvaľovala a prenášala tak pohyb na dva hriadele bol prvým, ktorý sa u počítačových myší využíval. Mechanické ovládanie myši spôsobovalo najmä nepresnosť pohybu, a preto sú tieto myši dnes vytlačované progresívnejšími modelmi, ktoré ku svojej funkcii využívajú svetlo.

Optické myši

Optická myš využíva pre snímanie pohybu červené LED svetlo. Nahradila myš s guličkou, ktorá k správnemu fungovaniu musela byť používaná výhradne na podložke. Optická myš skenuje snímačom povrch pod sebou a funguje na princípe zhotovovania mnohých snímok za sekundu. Vždy spočíta posun určitých bodov medzi dvomi snímkami a z toho následne získa smer pohybu.

Laserové myši

Laserové myši využívajú namiesto LED diód laserové diódy. Tým sa výrazne zvyšuje presnosť myši. Tento typ myší už nie je odkázaný na prácu na podložke a funguje i na lesklých plochách. Znesie i rýchle pohyby, netrpí výpadkami apod.  Najcitlivejšie laserové myši využívajú snímač s rozlíšením až 2 500 dpi.

Bluetrack myši

Tieto myši využívajú k práci technológiu BlueTrack. Tá je založená na snímacej súčasti, ktorá obsahuje modrú LED diódu. Tá osvieti takmer 4krát viac plochy než obyčajný optický snímač. Táto technológia umožňuje používať myš na väčšine dostupných povrchoch. To znamená, že myš bude fungovať i na koberci alebo na saténových obliečkach pri práci v posteli.

Pri výbere myši najprv zvážte, k akým účelom ju budete primárne používať. Pokiaľ ste bežný užívateľ, počítač využívate k práci a surfovaniu na internete, vystačíte si s jednoduchou optickou myšou, ktorá vás nebude stáť mnoho peňazí. Pokiaľ ste aktívnym hráčom hier, potrpíte si na efektný dizajn a oceníte multimediálne tlačidlá pre ovládanie hlasitosti alebo priblíženie stránky apod., vyplatí sa vám do tohto komponentu investovať viac. Pokiaľ si kupujete myš k notebooku, zvoľte skôr menšiu veľkosť. Tá nezaberie moc miesta a nebude vás obťažovať pri prenášaní. 

Rozdiel vo svietivosti jednotlivých modelov si pozrite na prehľadnom obrázku.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články