Ako si vybrať matrac - penový alebo pružinový?

Penový alebo pružinový matrac?

Často sa vám stáva, že ste ráno po prebudení rozbití a nemáte vôbec energiu do nového dňa? Problémom môže byť nesprávny výber matracu. Nevhodný matrac zapríčiní nekvalitný spánok. Dlhodobo nekvalitný spánok môže poškodiť vaše zdravie, preto výber kvalitnej postele spolu s matracom netreba podceňovať. Aký je však rozdiel medzi penovými a pružinovými matracmi?

Penový matrac

Penové matrace patria medzi lacnejšie. Tie najlacnejšie sú vyrobené z polyuretánovej peny. Ich vlastnosti sú dobré, prispôsobia sa telu, sú príjemné, avšak ich životnosť je nízka. Sú lepšie v chladnejšom období pre ich hrejivý účinok. Preto ak ste osoba, ktorá sa v spánku veľmi potí, je tento typ matraca pre vás nevhodný. Molitanové matrace sú síce drahšie, ale ich životnosť je lepšia. Dobre odvádzajú teplo a fantasticky sa dokážu prispôsobiť telu.

Penové matrace treba dávať na postele s lamelovým roštom. Rošt zaručí lepšie odvetrávanie, rozloženie hmotnosti a dlhšiu životnosť matraca.

Pružinový matrac

Pružinové matrace sú lacnejšie než penové. Sú pružné, fantasticky vzdušné a majú vysokú hodnotu zaťaženia až do 150 kg. Čo sa týka histórie, patria medzi najstaršie. Možno sa nazdávate, že pružinové matrace budú vŕzgať. V minulosti áno, dnes sa však vyrábajú kvalitné, na ktorých môžete skákať a žiadne vŕzganie nebude počuť.

Klasické pružinové matrace sú vyrábané z tenkých oceľových drôtov, ktoré sú medzi sebou navzájom pospájané a zabezpečujú rovnakú tvrdosť matraca počas celej doby. Na pružinovom systéme sú okrem ochrannej siete proti pretlačeniu pružín uložené aj vrstvy peny, ktorá môže byť mäkšia alebo tvrdšia. Záleží len na vašom výbere.

Taštičkové matrace nemajú pružiny navzájom pospájané, ale sú uložené samostatne v malých textilných taštičkách. Pospájané sú medzi sebou iba taštičky, nie pružiny. Takýmto spôsobom na telo reagujú samotne, každá taštička zvlášť, čo zabezpečuje vysoké prispôsobenie sa vášmu telu a perfektný komfort.

Aký matrac kúpiť?

Výber matracu je dosť zložitý proces, pri ktorom treba zohľadniť viacero aspektov. Pravdepodobne väčšina z vás už nejaký matrac má. Treba zhodnotiť jednu vec. Ste s ním spokojní? Je komfort vášho matraca dostačujúci? Potrebujete mäkší alebo tvrdší matrac? Aká je vaša váha? Veľmi dôležitý je váš zdravotný stav chrbtice. Odporúčame ho jednoznačne konzultovať aj s vaším odborným lekárom. Po zvážení všetkých aspektov je potom rozhodujúca cena, ktorú ste ochotní zaplatiť. Treba však myslieť na to, že na zdraví sa neoplatí šetriť.

penový matrac

Líbí se vám tento článek?

Podobné články