Ako sa starať o umývačku riadu

Máš doma umývačku riadu a chceš vedieť, ako sa o ňu starať, aby tí dlho a dobre slúžila? Výborne. Pripravili sme pre teba pár tipov, ktoré ti pomôžu umývačku využívať efektívnejšie a predĺžiť jej životnosť. Ak by ťa zaujímali ďalšie informácie o umývačkách, určite je nájdeš treba v návode na použitie tvojho modelu. Ten väčšinou behom pár minút nájdeš na internete.

Ako mám správne skladať riadu?

Existuje viac spôsobov, ako riad naskladať, aby sa dobre umyl. Každý si po čase nájde optimálny spôsob, ako riad skladať. Všeobecne ale platí, že najlepšie je skladať rovnaké kusy riadu k sebe. Jednak sa tým šetrí priestor a jednak sa riad vzájomne nezakrýva a nebráni tak perfektnému umytí. V spodnom poschodí umývačka umýva agresívnejšie, takže odporúčame hrnce, taniere a podobne dávať dole. Naopak hore dávame hrnčeky a poháre. Príbory dávaj ostrím nadol. Nielen že sa vďaka tomu neporežeš, ale navyše ostrie nepoškodí tesnenie dverí umývačky.

Ako je to s oplachovaním riadu?

Všetci sme od známych počuli, že je dobré špinavý riad pred naskladaním do umývačky opaľovať. Ale pravdou je, že to nie je nutné. Okrem toho, že tým v podstate plytváme vodou, ani umývačke nepomáhame. Je tu ale výnimka. Pokiaľ na riadu ostali kúsky jedla alebo napríklad pecky z ovocia, mali by sme ich pred naskladaním do umývačky odstrániť. Keď to neurobíme, môže sa za nedlho upchať filter a umývačka prestane správne fungovať.

Musím umývačku nejako udržiavať?

Ako sme si práve povedali, filtre umývačky sa zanášajú. A aj keď dbáme na to, aby na riadu nezostávali zvyšky jedla, mali by sme filter v umývačke pravidelne kontrolovať. Keď zistíme, že nie je čistý, opláchneme ho pod tečúcou vodou a dáme späť na svoje miesto. Nikdy nesmieme umývačku púšťať bez filtra. Mohla by sa trvale poškodiť. Aby sme mali istotu, že nám umývačka vydrží dlho, mali by sme ju raz za pol roka, alebo aj častejšie, pustiť na prázdno s čističom a bez riadu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články