Ako sa starať o sedačku s látkovým poťahom

Aby vám sedačka vydržala, mali by ste ju pravidelne čistiť, impregnovať a chrániť pred poškodením. Ak máte na sedačke látkový poťah, ktorý to umožňuje, pravidelne ho perte. Pokiaľ poťah prať nemôžete, budete ho musieť čistiť priamo na sedačke.

Na čo by ste si mali dať pozor

  • Neumiestňujte sedačku blízko kúrenia či krbu. Vyššia teplota poťahu neprospieva a podstatne znižuje jeho životnosť. Minimálna odporúčaná vzdialenosť od tepelného zdroja je 30 cm.
  • Nevystavujte sedačku dlhodobému slnečnému žiareniu. Jeho vplyvom vyblednú farby.
  • Chráňte sedačku pred ostrými predmetmi a domácimi maznáčikmi. Roztrhnutý poťah sa len ťažko opravuje tak, aby to nebolo vidieť.
  • Na čistenie a impregnáciu používajte výhradne špeciálne prostriedky. Bežné čističe by mohli poťah nenávratne poškodiť. Po čistení nikdy nesušte sedačku fénom alebo na priamom slnku.            
  • Snažte sa sedačku chrániť pred potom, ktorý spôsobuje žmolkovanie a rednutie látky. Preto odporúčame cez leto sedačku zakrývať prehozom. Vyberte ale taký, ktorý nepúšťa farbu.

Čistenie a údržba

Sedačku by ste mali pravidelne čistiť a impregnovať. Budete k tomu potrebovať vysávač, čistiaci prostriedok na báze peny, bavlnenú handričku a impregnačný prostriedok na látku.

Zo sedačky raz za týždeň vysajte prach. Okrem bežnej údržby by ste ju mali 2-4x ročne vyčistiť dôkladne. K tomu využijete čistiacu penu. Tú nanesiete, necháte pôsobiť a nakoniec zotriete vlhkou handričkou. Dajte si pritom záležať predovšetkým na miestach najväčšej záťaže (opierky, sedák a opierky rúk). Tým vašej sedačke výrazne predĺžite životnosť.

Čistiaci prostriedok pred prvým použitím vyskúšajte na časti poťahu, ktorú nie je vidno. Ak máte podozrenie, že zanechávate viditeľné stopy, poraďte sa radšej s odborníkom.  

Ak chcete vašej sedačke dopriať to najlepšie čistenie, kúpte si vysávač na mokré vysávanie, tými odstránite aj zažratú špinu a prach. Ak sa do čistenia nechcete púšťať sami, môžete to nechať na odborníkov. Tí vám sedačku dokonalo vyčistia už za niekoľko hodín.

Škvrny na poťahu je nutné odstrániť než zaschnú - najlepšie okamžite. Ak ide o tekutinu, najprv ju starostlivo odsajte suchou handričkou. Potom miesto vyčistite čistiacou penou (prípadne špeciálnym čističom na škvrny) a nechajte uschnúť. Presvedčte sa, že je po vyčistení sedačka úplne suchá a bez škvŕn. Ak sami škvrnu nedokážete vyčistiť, využite služby profesionálov.

Impregnáciou predĺžite životnosť vašej sedačky a ochránite ju pred blednutím farieb. Odporúčame poťah naimpregnovať ihneď po nákupe, a potom každého pol roka. Látka bude vďaka pravidelnej impregnácii  odolnejšia voči znečisteniu a lepšie odpudzuje vodu. Zároveň bude lepšie chránená pred slnečným žiarením. Rovnako ako na čistenie aj na impregnáciu používajte výhradne špeciálne prostriedky na látkové poťahy.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články