Ako sa starať o rýchlovarnú kanvicu

Taky ti vadí vodný kameň na dne rýchlovarné kanvice? Poradíme ti, ako sa o kanvicu starať, aby si ju udržal v dobrej kondícii a vydržala tí dlho.

Pri každom varení vody mysli na to, koľko vody skutočne potrebuješ uvariť. Na jednu šálku čaju naozaj nie je nutné variť celú kanvicu. Keď zvolíš správne množstvo vody, ušetríš čas, kedy čakáš na uvarenie.

Keď už sa ti stane, že uvaríš zbytočne veľa vody, určite nenechávaj nepoužitú vodu v kanvici. Môžeš si ju naliať napríklad do kanvičky na zalievanie kvetov a ďalší deň je zaliať. Ak v rýchlovarnej kanvici necháš nepoužitú vodu stáť, postupne v nej s ďalším a ďalším varením stúpa koncentrácia vápnika a solí, ktoré sa potom usadzujú na dne kanvice a tvorí vodný kameň.

Ako správne čistiť rýchlovarnú kanvicu

Nech robíš, čo robíš, občas sa v kanvici vodný kameň objaví. Záleží na tvrdosti vody, ktorú používaš aj na spôsobe, ako s kanvicou zaobchádzaš. Máme pre teba tipy, ako sa vodného kameňa zbaviť.

Na odstránenie vodného kameňa existujú špeciálne prípravky. Tie spoľahlivo zbaví kanvicu všetkých usadenín. Pri každom z nich potom postupuj podľa priloženého návodu.

Ak doma zrovna nemáš prípravok na odstránenie vodného kameňa, môžeš použiť zmes vody s octom, a to v pomere 1: 1. Zmes nalej do kanvice a zahrejte. Pozor, nemala by začať variť. Po zahriatí nechaj zmes vody s octom v kanvici stáť, kým sa usadený vodný kameň nerozpustí. Potom kanvicu vypláchni čistou vodou a máš hotovo.

TIP: Ak neznášaš zápach octu, môžeš použiť obyčajnú vodu a pridať do nej dve lyžice kyseliny citrónovej.

Pri oplachovaní kanvica nezabudni na to, že má zo spodu prípojku k elektrine. Tam sa voda dostať nesmie! Takže kanvicu vždy umývajte opatrne.

Pravidelným čistením kanvice od vodného kameňa zaistíš jej maximálnu efektivitu pri ohreve. Kanvica nebude potrebovať toľko elektriny, ako keby mala dno zanesené vodným kameňom.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články