Ako sa starať o mrazničku

Každý z nás má doma mrazničku. Či už je v kombinácii s chladničkou alebo samostatnú. O mrazničku, ako o každý spotrebič, je potreba starať sa. Vďaka tomu vám bude dobre slúžiť dlhšie a bude fungovať efektívnejšie. To znamená, že nespotrebuje toľko elektriny. Nachystali sme si pre teba niekoľko jednoduchých tipov, ktoré ti pomôžu.

Kam mám mrazničku umiestniť

Či už máš doma zásuvkovú alebo pultovú mrazničku, musí mať okolo seba dosť priestoru. Ideálne je nechať okolo mrazničky aspoň 30 cm z každej strany, aby mohol ohriaty vzduch zo zadnej časti plynulo odchádzať preč. Samozrejmosťou je rovná a pevná podlaha, na ktorej mraznička stojí. Je veľmi dôležité, aby sa nekývala.

Ak si nie si istý, že je tvoja mraznička správne umiestnená, zmeraj vzdialenosť od steny a vodováhou skontroluj vodorovnú polohu. Okrem postavenia dbaj tiež na teplotu v miestnosti. Mraznička by nemala byť vystavená prílišným teplotným výkyvom. Snaž sa ju mať v miestnosti, kde je medzi 16 a 32 ° C. Na túto teplotu je optimalizovaná väčšina mrazničiek na trhu.

 

 

Ako sa mám o mrazničku starať

Dôležité je pravidelne udržiavať mrazničku v dobrej kondícii. To platí ako pre vonkajšok, tak pre vnútro. Zvonku pravidelne utieraj nečistoty. Väčšinou stačí vlhká handrička. Pokiaľ by bola mraznička zvonku mastná, použi napríklad umývací prostriedok na riad alebo iný odmasťovač. Nezabudni občas povysávať prach u chladiaceho zariadenia v zadnej časti mrazničky. Vždy skontroluj, či tesnenie na dverách dokonale tesní.

Mrazničku by si mal taktiež pravidelne odmrazovať a čistiť vo vnútri. Ideálne je aspoň raz za pol roka mrazničku vypnúť, odmraziť a vytrieť handričkou s vodou a octom, prípadne s vodou a kyselinou citrónovou. Oboje veľmi dobre pohlcuje pachy. Po vyčistení octovou vodou ešte mrazničku vytri handričkou s čistou vodou a utri do sucha.

 

Ako správne používať mrazničku

Aby ti mraznička dlho a dobre slúžila, mal by si ju vedieť správne používať. Možno si hovoríš, že na tom nie je nič zložité, ale nie je to úplne pravda. Existuje niekoľko jednoduchých zásad, ktoré pomôžu tomu, aby vaša mraznička fungovala optimálne. Predovšetkým sa snaž mrazničku neotvárať častejšie, než je nevyhnutné. Zabrániš tým výkyvom teploty vo vnútri. Tým pádom uskladnené potraviny vydržia dlhšie.

Nedávaj do mrazničky teplé jedlo. Okrem toho, že svojou teplotou ovplyvní ostatné uskladnené potraviny, vyzráža sa z neho prebytočná vlhkosť, ktorú mraznička vo výsledku zaľadní. Tým pádom by si ju musel častějšie odmraziť. Všeobecne sa snaž obmedziť vlhkosť vo vnútri mrazničky tým, že potraviny zabalíš do tesniacich obalov. A ešte posledná rada na záver: Plná mraznička funguje ďaleko efektívnejšie ako poloprázdna.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Pultová mraznička Beko HSA29540N

339,00 

bez DPH 282,49 

Skriňová mraznička Whirlpool UW4 F2Y WB F

486,90 

bez DPH 405,73 

Skriňová mraznička Amica FZ 208.3 AA

268,90 

bez DPH 224,07