Ako sa starať o mrazničku?

Každý z nás má doma mrazničku. Či už je v kombinácii s chladničkou alebo samostatnú. O mrazničku, ako o každý spotrebič, je potreba starať sa. Vďaka tomu vám bude dobre slúžiť dlhšie a bude fungovať efektívnejšie. To znamená, že nespotrebuje toľko elektriny. Nachystali sme si pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ktoré pomôžu.

Kam mám mrazničku umiestniť?

Či už máte doma zásuvkovú alebo truhlicovú mrazničku, musí mať okolo seba dosť priestoru. Ideálne je nechať okolo mrazničky aspoň 30 cm z každej strany, aby mohol ohriaty vzduch zo zadnej časti plynulo odchádzať preč. Samozrejmosťou je rovná a pevná podlaha, na ktorej mraznička stojí. Je veľmi dôležité, aby sa nekývala.

Ak si nie ste istí, či je mraznička správne umiestnená, zmerajte vzdialenosť od steny a vodováhou skontrolujte vodorovnú polohu. Okrem postavenia dbajte tiež na teplotu v miestnosti. Mraznička by nemala byť vystavená prílišným teplotným výkyvom. Snažte sa ju mať v miestnosti, kde je teplota medzi 16 a 32 °C. Na túto teplotu je optimalizovaná väčšina mrazničiek na trhu.

Ako sa mám o mrazničku starať?

Dôležité je pravidelne udržiavať mrazničku v dobrej kondícii. To platí ako pre vonkajšok, tak pre vnútro. Zvonku pravidelne utierajte nečistoty. Väčšinou stačí vlhká handrička. Pokiaľ by bola mraznička zvonku mastná, použite napríklad umývací prostriedok na riad alebo iný odmasťovač. Nezabudnite občas povysávať prach u chladiaceho zariadenia v zadnej časti mrazničky. Vždy skontrolujte, či tesnenie na dverách dokonale tesní.

Mrazničku by ste mali taktiež pravidelne odmrazovať a čistiť vo vnútri. Ideálne je aspoň raz za pol roka mrazničku vypnúť, odmraziť a umyť handričkou s vodou a octom, prípadne s vodou a kyselinou citrónovou. Oboje veľmi dobre pohlcuje pachy. Po vyčistení octovou vodou ešte mrazničku umyte handričkou s čistou vodou a utrite do sucha.

Ako správne používať mrazničku?

Aby vám mraznička dlho a dobre slúžila, mali by ste ju vedieť správne používať. Možno si hovoríte, že na tom nie je nič zložité, ale nie je to úplne pravda. Existuje niekoľko jednoduchých zásad, ktoré pomôžu tomu, aby vaša mraznička fungovala optimálne. Predovšetkým sa snažte mrazničku neotvárať častejšie, než je nevyhnutné. Zabránite tým výkyvom teploty vo vnútri. Tým pádom uskladnené potraviny vydržia dlhšie.

Nedávajte do mrazničky teplé jedlo. Okrem toho, že svojou teplotou ovplyvní ostatné uskladnené potraviny, vyzráža sa z neho prebytočná vlhkosť, ktorú mraznička vo výsledku zaľadní. Tým pádom by ste ju museli častejšie odmraziť. Všeobecne sa snažte obmedziť vlhkosť vo vnútri mrazničky tým, že potraviny zabalíte do tesniacich obalov. A ešte posledná rada na záver: Plná mraznička funguje oveľa efektívnejšie ako poloprázdna.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Skriňová mraznička ROMO UFA 243

428,90 

bez DPH 357,40 

Skriňová mraznička Beko RFSA210K30WN

309,00 

bez DPH 257,49 

Pultová mraznička Beko HSA29540N

299,00 

bez DPH 249,16 

Skriňová mraznička Amica GS 15600 W

278,90 

bez DPH 232,41 

Skriňová mraznička Whirlpool WVA31612 NFW 2

588,90 

bez DPH 490,73 

Skriňová mraznička Gorenje FN6192DHW

529,00 

bez DPH 440,82