Ako sa starať o koženú sedačku

Nie je koža ako koža

Koža je prírodná surovina, ktorá sa spracováva na useň. Až tá sa ďalej využíva napríklad v nábytkárskej a automobilovej výrobe na poťahovanie sedačiek. Nábytkárska useň nie je taká odolná voči zmenám teploty ani mechanickému poškodeniu. Nábytok totiž nie je vystavený takým ťažkým podmienkam ako sedačky v autách. Aj preto je dôležité vedieť, ako sa o nábytok s týmto poťahom starať.

Podľa štruktúry povrchu môžeme ďalej useň deliť na hladkú (väčšina nábytku), brúsenú (tzv. semiš, napr. obuv), lakovanú a umelú.

Na čo by ste si mali dať pozor

  • Neumiestňujte sedačku blízko kúrenia či krbu. Vyššia teplota koži neprospieva a podstatne znižuje jej životnosť.
  • Nevystavujte sedačku dlhodobému slnečnému žiareniu. Jeho vplyvom vyblednú farby a useň vysychá. Tým sa opäť znižuje životnosť poťahu aj celej sedačky.
  • Na čistenie a impregnáciu používajte výhradne špeciálne prostriedky. Bežné čističe by mohli poťah nenávratne poškodiť. Po čistení nikdy nesušte sedačku fénom alebo na priamom slnku.            
  • Snažte sa sedačku chrániť pred potom. Je totiž agresívny a najmä v lete jej môže značne uškodiť. Preto odporúčame cez leto sedačku zakrývať prehozom. Vyberte ale taký, ktorý nepúšťa farbu.

Čistenie a údržba

Aby ste sa z vašej vysnenej sedačky mohli tešiť čo najdlhšie, mali by ste ju čistiť a impregnovať. Budete k tomu potrebovať jemnú kefku na odstraňovanie nečistôt, aplikačné hubky, utierky z mikrovlákna, čistiaca emulzia a impregnačný prostriedok.

Sedačku by ste mali čistiť pravidelne. Kožu je možné úplne očistiť od prachu. Túto výhodu oproti iným poťahom ocenia najmä alergici. Zo sedačky raz týždenne vysajte prach a utrite ju vlhkou utierkou. Akúkoľvek prebytočnú vlhkosť ihneď odsajte suchou handrou.

Okrem bežnej údržby by ste mali sedačku 2-4x ročne vyčistiť dôkladne. Na to využijete čistiacu emulziu. Dajte si pritom záležať predovšetkým na miestach najväčšej záťaže (opierky, sedák a opierky rúk). Tým vašej sedačke výrazne predĺžite životnosť.

Ak si sedačku oblejete alebo zašpiníte, je nutné škvrny odstrániť skôr ako zaschnú - najlepšie okamžite. Ak ide o tekutinu, najprv ju starostlivo odsajte suchou handričkou. Potom miesto vyčistite čistiacou emulziou (prípadne špeciálnym čističom na škvrny) a vytrite do sucha. Presvedčte sa, že je po vyčistení sedačka úplne suchá a bez škvŕn.

Impregnáciou predĺžite životnosť vašej sedačky a ochránite ju pred blednutím farieb. Odporúčame poťah naimpregnovať ihneď po nákupe, a potom každého pol roka. Useň vďaka pravidelnej impregnácii nevyschne a nepopraská. Zároveň bude lepšie chránená pred slnečným žiarením a mechanickým poškodením. Po nanesení impregnácie ju nechajte pár hodín pôsobiť, aby sa vsiakla. Zvyšok potom starostlivo utrite utierkou do sucha. Rovnako ako na čistenie aj na impregnáciu používajte výhradne špeciálne prostriedky na kožu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články