Ako sa starať o koženú sedačku?

Koža je prírodná surovina, ktorá sa spracováva na useň. Až tá sa ďalej využíva napríklad v nábytkárskej a automobilovej výrobe na čalúnenie sedačiek. Nábytkárska useň nie je taká odolná voči zmenám teploty ani mechanickému poškodeniu. Nábytok totiž nie je vystavený takým ťažkým podmienkam ako sedačky v autách. Aj preto je dôležité vedieť, ako sa o nábytok s týmto poťahom starať.

Podľa štruktúry povrchu môžeme ďalej useň deliť na hladkú (väčšina nábytku), brúsenú (tzv. semiš, napr. obuv), lakovanú a umelú.

Na čo by ste si mali dať pozor

  • Neumiestňujte sedačku blízko kúrenia či krbu. Vyššia teplota koži neprospieva a podstatne znižuje jej životnosť.
  • Nevystavujte sedačku dlhodobému slnečnému žiareniu. Jeho vplyvom vyblednú farby a useň vysychá. Tým sa opäť znižuje životnosť poťahu aj celej sedacej súpravy.
  • Na čistenie a impregnáciu používajte výhradne špeciálne prostriedky. Bežné čističe by mohli poťah nenávratne poškodiť. Po čistení nikdy nesušte koženú sedačku fénom alebo na priamom slnku.            
  • Snažte sa sedačku chrániť pred potom. Je totiž agresívny a najmä v lete jej môže značne uškodiť. Preto odporúčame cez leto sedačku zakrývať plédom. Vyberte ale taký, ktorý nepúšťa farbu.

Čistenie a údržba

Aby ste sa z vašej vysnívanej sedačky mohli tešiť čo najdlhšie, mali by ste ju čistiť a impregnovať. Budete na to potrebovať jemnú kefku na odstraňovanie nečistôt, aplikačné hubky, utierky z mikrovlákna, čistiacu emulziu a impregnačný prostriedok.

Sedačku by ste mali čistiť pravidelne. Kožu je možné úplne očistiť od prachu. Túto výhodu oproti iným poťahom ocenia najmä alergici. Zo sedačky raz týždenne povysávajte prach a utrite ju vlhkou utierkou. Akúkoľvek prebytočnú vlhkosť ihneď odsajte suchou handrou.

Okrem bežnej údržby by ste mali sedačku 2-4x ročne vyčistiť dôkladne. Na to využijete čistiacu emulziu. Dajte si pritom záležať predovšetkým na miestach najväčšej záťaže (opierky, sedadlo a podrúčky). Tým vašej koženej sedacej súprave výrazne predĺžite životnosť.

Ak si sedačku oblejete alebo zašpiníte, je nutné škvrny odstrániť skôr ako zaschnú - najlepšie okamžite. Ak ide o tekutinu, najprv ju starostlivo odsajte suchou handričkou. Potom miesto vyčistite čistiacou emulziou (prípadne špeciálnym čističom na škvrny) a utrite do sucha. Presvedčte sa, že je po vyčistení sedacia súprava úplne suchá a bez škvŕn.

Impregnáciou predĺžite životnosť vašej sedačky a ochránite ju pred blednutím farieb. Odporúčame poťah naimpregnovať ihneď po nákupe, a potom každého pol roka. Useň vďaka pravidelnej impregnácii nevyschne a nepopraská. Zároveň bude lepšie chránená pred slnečným žiarením a mechanickým poškodením. Po nanesení impregnácie ju nechajte pár hodín pôsobiť, aby sa vsiakla. Zvyšok potom starostlivo utrite utierkou do sucha. Rovnako ako na čistenie aj na impregnáciu používajte výhradne špeciálne prostriedky na kožu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články