Ako prať detské oblečenie?

Ak ste sa práve stali mamičkou, prípadne máte v domácnosti jedno či viaceré malé deti, nasledujúce riadky by sa vám mohli veľmi hodiť. Sú venované práve správnej starostlivosti o detské oblečenie, najmä tomu, ako ho správne vyprať. Parná práčka i naparovacia žehlička sú preto skvelými pomocníkmi.

Prvé pranie a triedenie bielizne

To, že odevy je vhodné pred prvým nosením vyprať, je prakticky samozrejmosťou. A o to viac, ak ide o tých najmenších. Ich detská pokožka je veľmi citlivá a náchylná na rôzne ekzémy či alergie. Preto netreba podceňovať ani výber vhodného pracieho prostriedku. Nové oblečenie totiž môže skrývať škodlivé chemické látky, ktoré vznikli počas výrobného procesu, distribúcie alebo nesprávneho skladovania. Praním sa zbavíte nielen prachu a iných látok, ale oblečenie bude mäkšie pre väčšie pohodlie bábätka.

Oddeliť detské oblečenie od ostatného je tiež často odporúčané. Ak nemáte práve dostatok detských vecí, môžete prihodiť aj vaše kúsky, ale rozhodne nie spodnú bielizeň či silno znečistené odevy.

Detské oblečenie na šnúre

Nové detské oblečenie je potrebné po zakúpení vyprať

Používajte vhodné pracie prostriedky

Výber vhodného pracieho prášku je špeciálne dôležitý v prvých mesiacoch života dieťaťa. Obvyklé čistiace prostriedky obsahujú farbivá, zmäkčovadlo, rôzne parfumy, ktoré rozhodne nie sú vhodné pre detskú pokožku. Prací prostriedok pre deti by mal byť najlepšie hypoalergénny. Takisto môžete použiť menšiu dávku ako zvyčajne. Pridávať aviváž ani zmäkčovadlo sa vôbec neodporúča. Dôkladné pláchanie, prípadne dvojité, je výborné - odstráni aj posledné zvyšky pracieho prostriedku.

Stavte na prírodné materiály

Čo sa týka materiálu detského oblečenia, treba si dávať pozor na zloženie a kvalitu. Najvhodnejšia je bavlna, aj obľúbené bambusové tkaniny. Tie by nemali dráždiť pokožku. Vyhnite sa aj umelým, chlpatým či pichľavým materiálom. Tiež platí, že čím je farba tmavšia, tým viac bolo použitých chemických látok. A tak sú prirodzenou voľbou predovšetkým biele, svetlé a pastelové farby.  

Vyberte správny prací program

Ďalším kľúčovým bodom je nastavenie správneho pracieho cyklu. Na detské odevy sú určené aj špeciálne programy práčok. Precízne a opakovane preplachujú prací prostriedok a ničia baktérie, dokonca aj sterilizujú bielizeň. Zamedzuje sa šíreniu choroboplodných zárodkov. Aby sa zredukovali alergény v bielizni, je dobré nastaviť pranie na 60 °C. Dôvodom je to, že pri dosiahnutí tejto teploty sa zabíjajú spomínané roztoče a ďalšie látky vyvolávajúce alergiu. Parná práčka, resp. program Para, odstraňuje až 99,9 % alergénov. 

Parný prací program

Parná práčka dokáže zničiť až 99,9 % alergénov

Dbajte na štítky na oblečení a čistotu práčky

V neposlednom rade si treba všímať štítky s pokynmi. Rýchlo tak zistíte ten najlepší spôsob zaobchádzania s daným odevom. Či je primerané ručné pranie alebo klasicky v práčke. Ak áno, tak na koľko stupňov. Taktiež informácie o žehlení a sušení atď. 

Čistá práčka je tiež základom každého prania. Preto je dobré pustiť práčku, z času na čas, bez bielizne len s dezinfekčným či odvápňovacím prípravkom

Žehlením nič nepokazíte

Ako sa spomínalo vyššie, pranie na 60 °C je postačujúce na zahubenie väčšiny choroboplodných zárodkov. Následným použitím žehličky však nič nepokazíte, práve naopak. Nadobro odstránite ostatné baktérie a zároveň sa bielizeň aj zmäkčí. Detské oblečenie by sa malo žehliť naopak. Viete použiť suchú žehličku, ako aj naparovaciu žehličku. Ak nie ste najväčším fanúšikom žehlenia, váš život uľahčí sušička bielizne alebo kombinovaná práčka so sušičkou. Nielenže pomáha veci usušiť a netreba ich ani toľko žehliť, ale rovnako účinne zbavuje textílie chlpov, najmä tých zvieracích. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články