Ako odstrániť zápach zo sedačky?

Sedacia súprava patrí k hlavným prvkom každej obývačky. Mnohí z nás nedajú dopustiť na pohodlie, ktoré im po dlhom a náročnom pracovnom či školskom dni ponúkne. Sedačku veľmi často využívame pri pozeraní večerného filmu, priateľskom posedení s návštevou, ale taktiež aj pri občasnom spaní či jedení.

Práve to sú situácie, kedy dochádza k znečisteniu sedacej súpravy. O silný zápach sa môžu postarať aj naši domáci miláčikovia. Tí na ňu vyskočia s mokrými a špinavými labkami alebo ju dokonca pomočia, čím sa tekutina dostane hlboko do vlákien a začne skutočne nepríjemne zapáchať. Škvrny od jedla sa časom rozkladajú a na nepríjemne zapáchajúcu pohovku určite nechcete usadiť seba ani návštevu. Môžete proti nechcenému zápachu bojovať? Samozrejme, tu je návod.

Ako vyčistiť látkovú sedačku?

Pri nečistotách, ktoré sú len na povrchu, prípadne sú prepustené iba do malej hĺbky vlákien, je možné využiť jednoduché ručné čistenie. Stačí jemná kefka, handrička a čistiaci prípravok. Rozhodne sa vyvarujte bieliacich čistiacich prostriedkov. Obsahujú látky ako chlór alebo peroxid a pre farbu vašej sedacej súpravy sú skutočne nebezpečné. Taktiež nedrhnite škvrnu príliš veľkou silou a tvrdou kefkou, pretože môže dôjsť k poškodeniu vlákien látkovej sedačky. Jednoducho škvrnu namočte, jemne aplikujte čistiaci prostriedok, kefkou pošúchajte, napeňte a jemnou handričkou zotrite.

Ak však škvrna nechce zmiznúť alebo vás trápi znečistenie do veľkej hĺbky vlákien, spojené so silným zápachom, siahnite po strojovom tepovaní. Tepovanie zaručene pomôže, sedaciu súpravu vyčistí do hĺbky a navyše aj krásne rozvonia. Pri tepovaní dochádza k procesu podobnému tradičnému praniu. Látkový poťah je vypraný a nečistoty sú pomocou stroja odsávané.

Žena čistí látkovú sedačku

Pri menších nečistotách stačí použiť handričku a vhodný čistiaci saponát

Ako vyčistiť koženú sedačku?

Kožená sedačka sa čistí podobne ako látková. Počas čistenia sa tiež používa jemná handrička a čistiaci prípravok. Taktiež sa môže aj tepovať. Čistiace prostriedky, používané na čistenie koženej sedačky, však bývajú na olejovej báze. Tá sedacej súprave vdýchne stratenú pružnosť a lesk kože.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Čistenie koženej sedacej súpravy je podobné ako u tej látkovej - stačí jemná handrička a čistiaci prostriedok

Impregnácia sedačky

Častým používaním sedacej súpravy sa zvyšuje riziko jej poškodenia a znečistenia. Impregnácia pripomína voskovanie auta a predstavuje efektívnu a dlhotrvajúcu prevenciu. Ochráni pred vsakovaním vody a mnohými inými nečistotami. Aplikácia je veľmi jednoduchá a sedačka zostáva aj naďalej dokonale priedušná. Už sa nebudete musieť obávať čistenia fľakov od kečupu, červeného vína, či moču po vašich domácich miláčikoch. Tekutina aj nečistota zostane na povrchu a stačí ju iba zotrieť handričkou.

Impregnáciu môže vykonať profesionálna firma, ale hravo to zvládnete aj vy sami. Stačí kúpiť ochranný prostriedok, naniesť ho na sedaciu súpravu a počkať približne 24 hodín, kým sa vytvorí ochranná nano vrstva. Nikdy neimpregnujte bez dostatočného čistenia. Nechcené nečistoty a zápach by ste potom uzamkli v sedačke.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články