Ako nastaviť subwoofer?

Subwoofer je druh reproduktora, ktorý sa stará o reprodukciu basových tónov. Subwoofery sa rozdeľujú na dva základné typy: pasívne a aktívne. Pasívny subwoofer je v podstate iba reproduktor osadený v ozvučnici, ktorý nemá vstavaný zosilňovač. Jeho inštalácia a nastavenie vyžadujú určité znalosti, preto sa pre laikov tento variant neodporúča. Práve aktívny subwoofer je pre veľa ľudí vhodnou voľbou, pretože obsahuje vstavaný zosilňovač a na počúvanie vám stačí pripojiť ho k zdroju zvuku.

Subwoofer v domácich podmienkach

Subwoofer produkuje zvuk s nízkym kmitočtom, ktorý sa šíri kruhovo - "nesmerovo", takže teoreticky nezáleží na tom, kde ho v miestnosti umiestnite. V praxi ale záleží na rozložení nábytku, takže malému experimentovaniu sa asi nevyhnete. Efektívnosť subwooferu sa zvýši tým, že sa umiestni blízko steny alebo do rohu miestnosti. Ešte pred kúpou domáceho kina je preto vhodné zvážiť, či sa vám neoplatí investovať do sústavy s bezdrôtovým subwooferom, ktorý nie je potrebný prepojiť káblom so základňou. Premiestňovanie subwoofera bude tak jednoduchšie, prakticky budete limitovaní len dostupnosťou elektrickej zásuvky.

Nastavenie subwooferu

Správne nastavenie a zladenie subwooferu s ostatnými reproduktormi je veľmi dôležité. Musí vzniknúť určitá harmónia a spolupráca, aby bol výsledok čo najviac reálny. Veľa ľudí robí chybu v tom, že chcú mať hlavne veľa basov na úkor stredov a výšok. Hovorené slovo tak zaniká a je počuť iba dunenie. Pri nastavovaní subwooferu odporúčame experimentovať ako s ladením, tak s umiestnením dovtedy, kým to bude uchu najlahodnejšie. Malý tip: ak váš subwoofer nemá dostatočný výkon alebo zaberá veľa miesta v malom byte, umiestnite ho do skrine alebo komody. Vznikne tak ozvučnica, oblečenie odfiltruje kmitočet a basy budú vystupovať akoby z celej miestnosti.

Subwoofer v obývačke

Aby subwoofer poskytoval čo najlepší zvukový zážitok, tak záleží ako na rozložení nábytku v miestnosti, ale aj na samotnom nastavení subwoofera

Automatické vypínanie

Aktívne subwoofery disponujú funkciou automatického vypínania, ktorá pri malom alebo žiadnom signále subwoofer vypne. Môže sa tak stať aj pri sledovaní filmu, keďže basové kmitočty nie sú vo všetkých scénach, z prípadnej deštrukcie domu započujete len záverečnú ozvenu. Rada teda znie: automatické vypínanie úplne zakázať.

Jeden alebo viac subwooferov

Basy sa šíria všetkými smermi a zaplňujú miestnosť odrazom od stien. Ak je ozvučovaná miestnosť väčšia, je praktickejšie a vo finále aj lacnejšie použiť jeden výkonnejší subwoofer ako dva menej výkonné. Pri domácom použití teda bohato stačí jeden kvalitný subwoofer.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

C-TECH Impressio Virtus

171,90 

bez DPH 143,24 

Minisystém Panasonic SC-UX100E-K

165,00 

bez DPH 137,49 

AKAI SS027A-KING

217,90 

bez DPH 181,58 

Jamo S 803 HCS - Bílá

479,00 

bez DPH 399,15 

Mikrosystém Panasonic SC-PMX90EG-S

269,00 

bez DPH 224,16