Ako funguje Wi-Fi router?

Routery sú dôležitými zariadeniami, ktoré má väčšina z nás v domácnosti. Ide o zariadenie, komunikujúce medzi internetom a ostatnými pripájajúcimi sa zariadeniami v domácnosti. Typická domácnosť má celý rad zariadení pripojených na internet, napríklad osobné počítače, tablety, smartfóny, tlačiarne, termostaty, smart televízory a mnohé iné.

Na to, aby ste vedeli, čo môže dobrý Wi-Fi router ponúknuť, nemusíte byť počítačovým technikom. Stačí pochopiť, ako router funguje. Na základe toho si vyberiete ten správny pre vašu domácnosť. Budete môcť využívať rýchlejší internet, chrániť sa pred počítačovými hrozbami a predchádzať miestam, kam Wi-Fi nedočiahne. 

Rozdiel medzi modemom a routerom

Keďže moderné modemy sú často vybavené vstavaným routerom, rozdiel medzi nimi môže byť nejasný. Stručne povedané, modem je vstupnou bránou k internetu a router je smerovač, slúžiaci na prenos internetu. Router je samostatné zariadenie, ktoré sa pripája k ethernetovému portu na modeme a smeruje internetovú komunikáciu k pripojeným zariadeniam.

Aké sú rôzne typy Wi-Fi routerov?

Pokiaľ ide o routre, je potrebné zvážiť dva typy, a to káblové a bezdrôtové.

Bezdrôtový router sa pripája priamo k modemu pomocou kábla. Ďalej potom komunikuje s domácou sieťou Wi-Fi pomocou zabudovaných antén. Výsledkom je, že všetky zariadenia vo vašej domácej sieti majú prístup na internet.

Káblové prevedenie sa pripája priamo k počítaču prostredníctvom kábla. Zvyčajne má port, ktorý sa pripája k modemu na komunikáciu s internetom. Iný port alebo viaceré porty potom umožňujú káblovému routru pripojenie k počítačom a iným zariadeniam.

DSL a ADSL router

DSL je všeobecný pojem pre služby, ktoré poskytujú pripojenie na sieť pomocou digitálnych dátových spojení medzi modemom a telefónnou linkou. Jednoduchý rozdiel medzi DSL a ADSL je v tom, že DSL je všeobecný pojem pre služby digitálnej užívateľskej linky a ADSL alebo asymetrická digitálna užívateľská linka je len jedným z jej typov. ADSL router predstavuje rôznu rýchlosť vstupu k užívateľovi a výstupu od užívateľa. Jednoducho povedané, užívateľ inou rýchlosťou sťahuje súbory než ich odosiela

Ako vybrať router do domácnosti?

V prvom rade by ste mali zistiť či Wi-Fi router nie je súčasťou vášho modemu. Ak nie je, môžete začať s výberom. Premyslite si, akú veľkú plochu chcete internetom pokryť. Pri viacerých poschodiach budete potrebovať router s väčšou intenzitou signálu než pri jednoizbovom byte. Zistite najvyššiu rýchlosť vášho internetu. Na základe toho potom budete vyberať konkrétny router. Ďalej je dobré určiť si reálny rozpočet na nákup zariadenia a nezabúdať ani na recenzie daných zariadení.  

Či už kupujete úplne nový router do vašej domácnosti, alebo chcete len nahradiť existujúci, uistite sa, že je navrhnutý tak, aby vyhovoval vašim potrebám a že ste sa oboznámili so všetkými jeho funkciami.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

WiFi router TP-Link Archer C6, AC1200

37,90 

bez DPH 31,58 

WiFi router TP-Link Archer AX10, AX1500

55,99 

bez DPH 46,66 

WiFi router TP-Link TL-WR841N, N300

21,99 

bez DPH 18,32 

WiFi mesh TP-Link Deco E4, 2-pack

71,90 

bez DPH 59,91 

WiFi router Tenda AC23, AC2100

59,90 

bez DPH 49,91 

WiFi mesh TP-Link Deco E4, 3-pack

113,90 

bez DPH 94,91 

WiFi router Asus DSL-N16, VDSL, N300

41,90 

bez DPH 34,92 

WiFi router TP-Link Archer C80, AC1900

56,90 

bez DPH 47,41 

WiFi router TP-Link TD-W9960, N300

38,90 

bez DPH 32,42