Ako funguje skener?

Skenerov existuje hneď niekoľko druhov. Jednoznačne najrozšírenejší je stolný skener, ktorý sa dnes vyskytuje takmer v každej domácnosti. Skenery sú jediným zariadením (okrem digitálnych fotoaparátov), ktoré dokážu previesť obrázok do digitálneho súboru. Ich obsluha je čím ďalej jednoduchšia a my vám prezradíme, čo sa deje, keď zavrieme veko a stlačíme tlačidlo.

Nasnímanie obrazu

Pri aktivácii skenera sa pod sklenenou doskou spustí rameno s optickou sústavou zrkadiel alebo šošoviek. Tie snímajú odraz predlohy v bielom svetle. Rameno predlohu sníma po riadkoch, pričom počet riadkov a množstvo snímaných bodov na ramene určuje rozlíšenie skenera. 

Rozlíšenie skenera 1200x2400 dpi nám udáva, že rameno zachytí 1200 bodov v jednom a 2400 bodov v druhom smere. Čím viackrát sa rameno počas svojej "cesty po dokumente" zastaví, tým je rozlíšenie vyššie, nároky na presnosť mechaniky väčšie a skener samozrejme drahší. Niektoré skenery môžu svoje optické rozlíšenie zvýšiť takzvanou interpoláciou (dopočítaním neexistujúcich bodov z okolitých hodnôt).

Spracovanie obrazu

V každom skeneri sa svetlo odrazené z predlohy načíta pomocou pohyblivého ramena do snímača CCD každý riadok hneď trikrát - v červenom, zelenom a modrom spektre. Prvok CCD sníma intenzitu svetla (čierna odráža najmenej) a prevádza ho na elektrický prúd. Sila prúdu sa následne vyhodnotí a podľa nej sa prevedie na digitálnu hodnotu v 24 bitoch pre každé farebné spektrum. Celkom je možné nakombinovať 16,7 milióna farebných odtieňov (truecolor) na jednom obrazovom bode. 

Súbory obrazových bodov sa odosielajú do počítača, ktorý si ich zorganizuje a usporiada do určitého formátu. S ním následne môžete ľubovoľne pracovať (kopírovať, upravovať, mazať) ako s akýmkoľvek iným dokumentom.

Mohlo by vás zaujímať


Ako funguje laserová tlačiareň

Prvá laserová tlačiareň sa na trhu objavila v roku 1984. Teraz si vysvetlíme, ako toto zariadenie funguje. Nezabudneme ani na LED tlačiarne.

Prečítať viac >>

Ako vybrať tlačiareň

Tlačiarne sú veľmi obľúbenou a nenahraditeľnou počítačovú perifériou. Tento článok vám pomôže s výberom tej najvhodnejšej.

Prečítať viac >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články