Ako funguje DVB-T tuner?

S digitálnym vysielaním prišlo veľké množstvo výhod, ku ktorým patrí nielen množstvo dostupných programov na sledovanie. Avšak forma digitálneho vysielania nie je jednotná. Je ich hneď niekoľko a pre rozšírenie diváckeho zážitku výrobcovia set-top boxov a operátori prišli s tzv. „tunerovým“ riešením. Každý tuner ponúka užívateľovi iné vymoženosti a preto je nutné sa s nimi pred kúpou oboznámiť.

Čo je DVB-T?

Pri výbere set-top boxu alebo USB TV tunera si treba dávať pozor, aké vlastnosti chcete, aby ich tuner spĺňal. Ak sa radíte k nenáročným televíznym divákom, tak jednoduché set-top boxy sú tou správnou voľbou. Takýto set-top box konvertuje digitálny signál na analógový. S týmto typom set-top boxu sa je možné sa stretnúť pri DVB-T a DVB-S vysielaní. Jednoduchý set-top box umožňuje sledovanie alebo nahrávanie len jedného programu, čím sa môžete pripraviť o možnosť nahrať seriál alebo film, ktorý beží na inom programe v tom istom čase, v akom pozeráte uprednostnený televízny program.

Niektoré set-top boxy disponujú dvoma tunermi a umožňujú pozeranie viacerých programov súčasne napr. DVB-T a DVB-C tuner, pričom jeden program užívateľ sleduje a druhý program sa nahráva na pevný disk alebo DVD. Ak chcete nahrávať na pevný disk, tak nemusíte mať v domácnosti externý disk, ale je možné kúpiť set-top box so vstavaným pevným diskom tzv. PVR set-top box. Tieto set-top boxy sú však drahšie. Takéto set-top boxy je taktiež možné prepojiť aj s viacerými televízormi, čo umožňuje súčasne pozerať rôzne programy, rôznych televízií na viacerých televízoroch.

dvb t tuner

Set-top boxy podporujúce viacero kategórií digitálneho vysielania patria k rozširujúcemu sa trhu so set-top boxami. Tento typ set-top boxov môže mať napr. popisné označenie DVB-T/T2/S/S2 alebo DVB-T/T2/C. Tieto set-top boxy umožňujú pozerať napr. voľne dostupné vysielane DVB-T a v prípade, že máte satelitnú anténu (parabolu), konvertor a predplatenú DVB-S, tak môžete pozerať programy spadajúce pod oba typy digitálneho vysielania.

USB TV tuner

Chcete pozerať televízne vysielanie, ale nemáte alebo nechcete televízor? TV tuner do PC vo forme USB TV tunera alebo kariet sú určené pre počítače a notebooky. Tento typ set-top boxov umožňuje pozerať televíziu kdekoľvek je internetový signál. Väčšinou sú ale orientované na DVB-T vysielanie. Externé set-top boxy, ktoré pokrývajú viacero typov digitálneho vysielania, predstavujú potom pre užívateľa väčšiu investíciu. Bonusom je, že nahrávanie filmov a seriálov priamo v počítači alebo notebooku je pri týchto set-top boxoch samozrejmosťou.

TV tuner USB

Výber správneho set-top boxu so správnymi tunermi môže prispieť k značnému pohodliu, či ušetreniu nemalej čiastky peňazí. Preto zvážte čo je pre vás to esteticky, finančne a divácky najlepšie.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

EMOS EM190-S HD HEVC H265 (DVB-T2)

22,99 

bez DPH 19,16 

Tesla TE-310

24,90 

bez DPH 20,75 

TESLA TE-300

18,90 

bez DPH 15,75 

Mascom MC721PLUS

28,90 

bez DPH 24,08 

Mascom MC720T2HD

23,90 

bez DPH 19,92 

Tesla TE-380 mini

17,90 

bez DPH 14,92