Ako funguje dual SIM telefón?

Možno ste už počuli o smartfónoch, ktoré disponujú funkciou dual SIM. Zaujímajú vás? Chcete vedieť, aký majú tieto telefóny háčik? Sú drahšie? Na čo si dať pozor? Ako fungujú? Na niektoré základné otázky nájdete odpoveď v tomto článku.

Ako to funguje?

Ešte pomerne nedávno sa na dual SIM telefónoch dalo iba prepínať medzi jednotlivými telefónnymi číslami. Aktívna mohla byť len jedna SIM karta. Túto technológiu využívajú aj dual SIM adaptéry a je známa ako pasívny dual SIM. V súčasnosti využíva väčšina telefónov aktívny dual SIM. To umožňuje prevádzkovanie oboch SIM kariet zároveň bez akýchkoľvek obmedzení. Stačí si určiť, ktorú SIM kartu chcete primárne využívať na telefonovanie a ktorú na zasielanie SMS. Mobilný telefón bude dané operácie vykonávať presne podľa nastavenia. Môžete si pred telefonátom vždy vybrať, z ktorého čísla chcete volať a pod. Dnešné dual SIM telefóny umožňujú skutočne nepreberné množstvo nastavení na čo najefektívnejšie využitie dvoch SIM kariet v telefóne.

Sú za túto technológiu nejaké príplatky?

Nie. Je to jednoduché. Dve SIM karty pre vás znamenajú iba dva paušály, ktoré musíte zaplatiť operátorovi. Môžete si vybrať SIM kartu určenú primárne na telefónne hovory a na druhej zase využívať lacnú tarifu na mobilný internet. Žiadne extra príplatky za využívanie dvoch SIM kariet však nečakajte. Veľmi často si telefóny s dual SIM technológiou kupujú zákazníci, ktorí využívajú služobné telefónne číslo a chcú si zachovať aj súkromné. Zvyčajne im služobné hovory platí zamestnávateľ a poplatky za vyúčtovanie súkromného telefónneho čísla si hradia sami.

DualSIM smartfónPotrebujem špeciálny smartfón?

Jediné, čo potrebujete, je mobilný telefón, ktorý má dva sloty na SIM karty s technológiou dual SIM.

Čo sa stane, keď mi niekto zavolá na obe čísla zároveň?

Povedzme, že pri volaní používate SIM 1 a niekto vám zavolá na SIM 2. Volajúci na druhú SIM bude automaticky presmerovaný do odkazovej schránky. Dual SIM zariadenia vo väčšine prípadov podporujú telefonovanie iba na jednom jedinom telefónnom čísle v ten istý moment.

Môžem použiť dve SIM karty od rôznych operátorov?

Záleží na situácii a predovšetkým na zariadení. Ak je váš telefón blokovaný iba pre určitého operátora, bude spolupracovať so SIM kartou niektorého zo svojich konkurentov. Zariadenia zakúpené u nás však v prevažnej väčšine prípadov nie sú blokované.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články