Ako funguje čítačka kníh

Iste ste si všimli, že displeje čítačiek elektronických kníh sú trochu iné ako svietiace LCD displeje dnešných tabletov, mobilných telefónov či notebookov. Čítačky kníh ponúkajú šetrný obraz, ktorý viac než čokoľvek iné pripomína klasický tlačený papier. V tomto prípade zdanie skutočne neklame. Princíp e-book čítačiek je totiž založený na báze elektronického atramentu (E-ink). Ako tento jednoduchý a pritom geniálny systém vlastne funguje?

Ako funguje čítačka kníh

Krása jednoduchej fyziky

Funkcia elektronického atramentu je nečakane jednoduchá. Displeje využívajúce elektronický atrament sú zložené z miniatúrnych kapsúl napustených mikroskopickými pigmentovými časticami. U čiernobielych displejov sú biele častice nabité pozitívne, čierne častice negatívne. Každá kapsula je obklopená dvoma elektródami, taktiež kladnou a zápornou. Každá elektróda neustále priťahuje opačne nabité častice, takže na povrch displeja dostáva buď bielu, alebo čiernu farbu.

Čítačka podľa požadovaného obrazu mení náboj všetkých elektród tak, že pohybuje pigmentovými časticami. Výsledkom je požadovaný odtieň každej jednotlivej kapsule. Všetky kapsule dohromady potom utvoria obraz na displeji.

E-Ink

Šetrí energiu aj naše oči

Displej s využitím elektronického atramentu spotrebuje asi tisíckrát menej energie ako bežný LCD displej. Preto elektronické čítačky s E-Ink displejmi vydržia až niekoľko týždňov na jedno nabitie. Displeje sú navyše veľmi šetrné k ľudským očiam a umožnia dlhodobé a pohodlné čítanie. Ich jedinou nevýhodou je nečitateľnosť v slabom osvetlení. Na používanie elektronickej čítačky teda potrebujeme prirodzené svetlo, rovnako ako na čítanie klasickej knihy.

Teraz už viete, prečo sú čítačky kníh tak neuveriteľne úsporné. Ak vás láka jednu z týchto technických hračiek vlastniť, nie je nič jednoduchšie, ako vybrať si z našej ponuky.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články