Ako bezpečne ukladať a chrániť súbory

Všetci vieme, ako dôležité je ukladať dáta na disk, aby sme mali istotu, že dokumenty, hudobné súbory, filmy a pod. sú na našom počítači alebo notebooku, keď ich potrebujeme. Avšak pevné disky v osobných počítačoch a notebookoch nie sú nezničiteľné. Môžu zlyhať, a ak sa tak stane, vaše vzácne spomienky a ďalší drahocenný obsah zmizne v nedohľadne. Notebooky môžu byť navyše zabudnuté napríklad vo vlaku alebo odcudzené. V takom prípade nielenže prídete o svoje dáta, ale niekto iný sa k nim môže neoprávnene dostať.

Pravidelným zálohovaním môžete predísť problémom

Jedným zo spôsobov ochrany je pravidelné zálohovanie na USB kľúč, externý disk alebo zapisovateľné CD/DVD, je však potrebné pamätať na pravidelné zálohovanie (čo nie je pri nabitom programe vždy tak úplne jednoduché). Iným spôsobom je použiť sieťové dátové úložisko alebo cloudové služby, na ktoré môžete svoje dáta ukladať a chrániť ich, a pre mnoho z nás je práve to ten najefektívnejší spôsob.

Použiť na to môžete sieťové úložné zariadenie (NAS), ktoré, ako už jeho názov napovedá, pripája pamäťové médium (spravidla pevné disky) priamo k počítačovej sieti. Nie je teda potrebný server. Disky vnútri zariadenia sú proste v sieti k dispozícii ako zdieľané pre všetky pripojené osobné počítače. Vy aj členovia vašej rodiny tu potom môžete ukladať fotografie, hudbu a ďalšie súbory, ktoré tak nemusíte mať uložené na lokálnom pevnom disku. Tiež môžete použiť zálohovací softvér dodávaný so zariadením na vyhotovovanie pravidelných záloh všetkého, čo máte na pevnom disku.

NAS úložisko má hneď niekoľko výhod

Zariadenia NAS vám skutočne môžu pomôcť chrániť dôležité dáta. Celý rad z nich ponúka aj integrované aplikácie na streamovanie hudby a filmov na váš osobný počítač alebo televízor s použitím kompatibilných mediálnych prehrávačov.

Ďalšou výhodou je možnosť prístupu k uloženému obsahu na diaľku prakticky z ľubovoľného počítača pripojeného na internet, a to dokonca aj vtedy, keď tento počítač či podobné zariadenie má len malú alebo žiadnu vlastnú internú úložnú kapacitu, ako napr. iPad alebo smartfón.

NAS úložisko je teda skvelé riešenie, ktoré umožňuje využiť výhody služieb založených na cloude a vytvoriť si vlastný osobný cloud na prístup k vášmu obsahu odkiaľkoľvek.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články