5 tipov ako zatočiť s alergénmi v spálni

1. Vyčistite a prefiltrujte vzduch v domácnosti

Zakúpte si vysokoúčinnú čističku vzduchu do spálne a udržiavajte ju čistú. To zahŕňa výmenu filtra a čistenie vonkajšej strany čističky.

Nezabudnite vyčistiť aj vetracie otvory klimatizácie alebo ventilátora. Môžete si tiež zakúpiť vysokoúčinné filtre pre klimatizáciu. Odporúča sa, aby ste vysávali častejšie nielen podlahu, ale aj nábytok a priestor za ním.

Čistička vzduchu

2. Sledujte vlhkosť vzduchu

Ak používate zvlhčovač alebo odvlhčovač, pravidelne ho čistite a vymeňte vodu ako prevenciu pred vznikom plesní.

Dbajte však na to, aby ste svoj domov príliš nezvlhčovali, pretože práve to vytvára ideálne podmienky pre rast plesní. Po sprchovaní alebo kúpaní vždy zapnite v kúpeľni ventilátor. Ak nepoužívate klimatizáciu, odvlhčovač vám pomôže odstrániť zvýšenú vlhkosť v spálni.

Práčka so sušičkou

3. Perte posteľnú bielizeň na vysokých teplotách

Matrac čistite pravidelne. Posteľnú bielizeň perte každý týždeň v horúcej vode alebo na špeciálnom programe pre alergikov, ktorým niektoré práčky disponujú. Následne ju vysušte pomocou horúceho vzduchu v sušičke.

Vedci zistili, že pranie v studenej vode zabilo iba 6,5 % roztočov, ale pranie v teplej vode sa ich zbavilo všetkých. Nastavenie horúcej vody tiež významne zlepšuje množstvo odstránených chlpov a peľu na bielizni.

4. Majte okná v spálni zatvorené

Možno máte radi chladný vánok, ale púšťate si tak alergény do bytu. Skontrolujte, či sú tesnenia na všetkých vonkajších dverách a oknách neporušené.

Na okná sa namiesto mini roliet alebo ťažkých textílií, ktoré priťahujú prach a ťažko sa čistia, rozhodnite pre prateľné či udržiavateľné záclony alebo tieniace rolety.

Latexový matrac

5. Kúpte si matrac pre alergikov

V súčasnosti je väčšina antibakteriálnych matracov vyrobená z materiálov odolných voči alergiám, avšak niektoré z nich lepšie zabraňujú alergiám. Najmä tie z pamäťovej peny a latexu.

Matrace s pamäťovou penou sú známe svojím charakteristickým prispôsobením sa tvaru tela. Matrac s pamäťovou penou poskytuje vynikajúcu úľavu a podporu v bode tlaku.

Latexové matrace poskytujú podobný, aj keď menší obrys ako pamäťová pena, ale majú prirodzenú elasticitu. Sú vyrobené takmer výlučne z organických materiálov, takže sú prirodzene hypoalergénne a odolné voči roztočom a plesniam. Samozrejme v prípade ľudí, ktorí majú špecifickú latexovú alergiu, to nie je ideálna voľba.

Aby ste zabránili poškodeniu matraca vlhkosťou, zakúpte si klasický alebo vodovzdorný vrchný matrac. Tieto ochranné poťahy predlžujú životnosť vášho matraca a zabraňujú škvrnám a roztočom.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články