5 najčastejších chýb pri zostavovaní kuchynskej linky - ako sa im vyhnúť?

Kuchyňa je jednou z najdôležitejších miestností domova. Denne sa v nej pripravujú pokrmy, stoluje sa, a tak sa tam aj prehlbujú vzťahy medzi členmi domácnosti. Avšak, aby všetko išlo plynule, je potrebné, aby kuchyňa fungovala ako celok. Čo to znamená? Napríklad správne osvetlenie v kuchyni. Chcete sa dozvedieť viac? Čítajte ďalej.

1. Nevhodné spotrebiče vedľa seba

Zásadným problémom umiestnenia spotrebičov býva, že rúra a sporák sú vedľa chladničky s mrazničkou. Chlad a teplo na seba vzájomne vplývajú. Vo výsledku pečenie či varenie trvá dlhšiu dobu a spotrebujete viac elektrickej energie. Tomuto prehrešku sa viete veľmi jednoducho vyhnúť správnym zoradením. V prípade, že nie je iné dispozičné riešenie, využite izoláciu v podobe rôznych materiálov na to určených alebo ak máte vstavanú rúru, je to v poriadku, pretože kuchynská skrinka dostatočne izoluje.

Umiestnenie spotrebičov v kuchynskej linke

Chladnička s mrazničkou by nemala byť umiestnená v tesnej blízkosti sporáka

2. Zóny v kuchyni

Jednou z najčastejších chýb, pri zostavovaní kuchynskej linky, sú zle umiestnené zóny. V kuchyni je potrebné brať ohľad nielen na dizajn, ale najmä na praktický pohyb a funkčnosť. Všetko by ste mali mať poruke a prechod medzi jednotlivými zónami v kuchyni by mal ísť hladko.

Umiestnenie zón v kuchyni sa zľava doprava navrhuje nasledovne: zásoby – chladnička, mraznička; skladovanie – špajza; umývanie – drez, umývačka riadu; pracovná zóna – priestor na krájanie, čistenie, miešanie a obdobná príprava jedla; varenie – mikrovlnka, sporák, rúra, digestor. Takýmto spôsobom sa vyhnete neustálemu behaniu z jednej strany na druhú.

3. Výška kuchynskej linky

Výška kuchynskej linky je jedno zo zásadných rozhodnutí, na ktoré si treba dať veľký pozor už pri plánovaní či kúpe. Jej výška sa odvíja aj od vašej výšky. V prípade, že je príliš vysoká alebo nízka, môžete trpieť bolesťami pohybového aparátu. Príprava jedál bude nepohodlná a bude vás bolieť chrbát či ruky. Dbajte na svoje zdravie za každých okolností. Primeranú výšku zistite tak, že si ruky dáte do pravého uhla a dlane by mali byť cca 15 cm nad pracovnou doskou.

Žena stojí pri kuchynskej linke a krája potraviny

Pri správnej výške kuchynskej linky bude varenie radosť

4. Umývačka riadu by mala byť pri dreze

V mnohých domácnostiach si môžete často všimnúť zaschnuté či čerstvé stopy vody na podlahe. Najčastejším dôvodom je, že umývačka riadu sa nenachádza v blízkosti drezu. Ideálne preto je, ak sa umiestni v rámci umývacej zóny, no i pod pracovnú zónu, resp. čo najbližšie k drezu. Opláchnutý riad viete šikovne vložiť do umývačky a vyhnete sa tak pofŕkanej podlahe.

5. Osvetlenie v kuchyni

Dostatočné osvetlenie. Na prvý pohľad sa môže zdať táto požiadavka nie dôležitá, ale opak je pravdou. Možno patríte ku gazdinkám, ktoré majú výhodu dostatočného svetla zvonku a zaistené tak automaticky máte aj presvetlenie miestnosti a vetrateľnosť. Avšak lampa alebo bodové svetlá sú tiež kľúčové. Na trhu sa nachádza široké portfólio materiálov, farieb i dizajnérskych prevedení presne podľa vášho vkusu. Zjednodušte si prípravu jedla aj zabezpečením správneho a postačujúceho osvetlenia v kuchyni.

Správne osvetlená kuchynská linka

Ak nemáte kuchyňu pri okne, je dôležité správne ju osvetliť

Líbí se vám tento článek?

Podobné články