5 najčastejších chýb pri zostavovaní kuchynskej linky - ako sa im vyhnúť?
Kuchyňa je jednou z najdôležitejších miestností domova. Denne sa v nej pripravujú pokrmy, stoluje sa, a tak sa tam aj prehlbujú vzťahy medzi členmi domácnosti. Avšak, aby všetko išlo plynule, je potrebné, aby kuchyňa fungovala ako celok. Čo to znamená? Napríklad správne osvetlenie v kuchyni. Chcete sa dozvedieť viac? Čítajte ďalej.
1. Nevhodné spotrebiče vedľa seba
Zásadným problémom umiestnenia spotrebičov býva, že rúra a sporák sú vedľa chladničky s mrazničkou. Chlad a teplo na seba vzájomne vplývajú. Vo výsledku pečenie či varenie trvá dlhšiu dobu a spotrebujete viac elektrickej energie. Tomuto prehrešku sa viete veľmi jednoducho vyhnúť správnym zoradením. V prípade, že nie je iné dispozičné riešenie, využite izoláciu v podobe rôznych materiálov na to určených alebo ak máte vstavanú rúru, je to v poriadku, pretože kuchynská skrinka dostatočne izoluje.
Chladnička s mrazničkou by nemala byť umiestnená v tesnej blízkosti sporáka
2. Zóny v kuchyni
Jednou z najčastejších chýb, pri zostavovaní kuchynskej linky, sú zle umiestnené zóny. V kuchyni je potrebné brať ohľad nielen na dizajn, ale najmä na praktický pohyb a funkčnosť. Všetko by ste mali mať poruke a prechod medzi jednotlivými zónami v kuchyni by mal ísť hladko.
Umiestnenie zón v kuchyni sa zľava doprava navrhuje nasledovne: zásoby – chladnička, mraznička; skladovanie – špajza; umývanie – drez, umývačka riadu; pracovná zóna – priestor na krájanie, čistenie, miešanie a obdobná príprava jedla; varenie – mikrovlnka, sporák, rúra, digestor. Takýmto spôsobom sa vyhnete neustálemu behaniu z jednej strany na druhú.
3. Výška kuchynskej linky
Výška kuchynskej linky je jedno zo zásadných rozhodnutí, na ktoré si treba dať veľký pozor už pri plánovaní či kúpe. Jej výška sa odvíja aj od vašej výšky. V prípade, že je príliš vysoká alebo nízka, môžete trpieť bolesťami pohybového aparátu. Príprava jedál bude nepohodlná a bude vás bolieť chrbát či ruky. Dbajte na svoje zdravie za každých okolností. Primeranú výšku zistite tak, že si ruky dáte do pravého uhla a dlane by mali byť cca 15 cm nad pracovnou doskou.
Pri správnej výške kuchynskej linky bude varenie radosť
4. Umývačka riadu by mala byť pri dreze
V mnohých domácnostiach si môžete často všimnúť zaschnuté či čerstvé stopy vody na podlahe. Najčastejším dôvodom je, že umývačka riadu sa nenachádza v blízkosti drezu. Ideálne preto je, ak sa umiestni v rámci umývacej zóny, no i pod pracovnú zónu, resp. čo najbližšie k drezu. Opláchnutý riad viete šikovne vložiť do umývačky a vyhnete sa tak pofŕkanej podlahe.
5. Osvetlenie v kuchyni
Dostatočné osvetlenie. Na prvý pohľad sa môže zdať táto požiadavka nie dôležitá, ale opak je pravdou. Možno patríte ku gazdinkám, ktoré majú výhodu dostatočného svetla zvonku a zaistené tak automaticky máte aj presvetlenie miestnosti a vetrateľnosť. Avšak lampa alebo bodové svetlá sú tiež kľúčové. Na trhu sa nachádza široké portfólio materiálov, farieb i dizajnérskych prevedení presne podľa vášho vkusu. Zjednodušte si prípravu jedla aj zabezpečením správneho a postačujúceho osvetlenia v kuchyni.
Ak nemáte kuchyňu pri okne, je dôležité správne ju osvetliť
Podobné články
-
V marci 2021 dochádza k zmenám v označovaní energetických štítkov spotrebičov. Cieľom je zaviesť poriadok v súčasnej neprehľadnej situácii v energetických triedach A++ a A+++. Prečítajte si viac o noom značení v našom článku.
-
Prečo si kúpiť parnú práčku?
Vývoj nových technológií ide neustále dopredu a uľahčuje nám mnohé domáce práce. Jednou z nových možností je pranie v parnej práčke. Pranie bielizne vo vode je síce účinné, ale pranie v pare je ešte efektívnejšie. -
Chladnička No Frost - ako funguje?
Chcete, aby bola vaša chladnička moderná, odolnejšia, energeticky efektívnejšia a umožňujúca dlhšie skladovanie potravín? Prečítajte si viac o chladničke No Frost - zistite, ako funguje a aké sú jej výhody a nevýhody! -
Ako zapojiť práčku?
S kúpou novej práčky často prichádza otázka ako zapojiť práčku. Ak nemáte s týmto úkonom žiadne skúsenosti, tak to nie je žiaden problém. Nie je to v zásade nič ťažké a samotná montáž väčšinou nezaberie veľa času. -
Riešenie problémov s chladničkou
Nákupom novej chladničky ešte nie je všetko vyriešené. Pozrite sa, na čo je dobré ešte myslieť. -
Samočistiaca rúra? S katalytickým čistením či pyrolýzou žiaden problém!
Čistenie rúry na pečenie dokáže byť únavné a časovo náročné. Ale čo keby sme vám povedali, že existuje samočistiaca rúra? Prečítajte si viac v našom článku. -
Riešenie problémov s mrazničkou
Vybrali sme pre vás najčastejšie problémy, ktoré sa pri používaní mrazničky objavujú. Pozrite sa na ne. -
Životnosť chladničky závisí od klimatickej triedy
Pri výbere chladničky je nutné zvážiť viacero parametrov a to hlavne rozmery alebo jej úžitkový objem. Často sa však zabúda aj na ďalšiu dôležitú vlastnosť a tou je klimatická trieda. Čo to vlastne je a aký vplyv má na živonosť chladničky? -
Ako zapojiť umývačku riadu?
Kupujete si umývačku riadu a máte obavy z jej zapojenia? Je to jednoduché, zvládnete to ľavou zadnou. Prečítajte si viac v našom článku. -
Lesklá alebo matná kuchyňa?
Zariaďujete kuchyňu a premýšľate, aká povrchová úprava kuchynskej linky sa viac hodí do vášho interiéru? Prečítajte si, aké výhody a nevýhody majú lesklé alebo matné kuchyne.