4k vs 8k TV - ako si vybrať ten správny?

Dnes už môžeme na smart TV okrem sledovania klasických vysielacích staníc sledovať aj streamovacie služby ako Netflix, HBO GO, YouTube, Spotify a mnohé iné. Televízory sú vybavené vlastným operačným systémom a pripojením k internetu, takže môžeme cez ne klasicky surfovať po internete ako na počítači. Veci, ktoré sme doteraz robili len na mobile, je už možné vybaviť aj cez Smart TV, dokonca pomocou ovládania hlasom.

8K TV Samsung
8K TV Samsung

Rozlíšenie TV

Jeden z najzákladnejších parametrov, ktorý nás na televízore zaujíma, je jeho rozlíšenie - teda ako čisto a ostro dokáže zobraziť obraz na obrazovke.

HD ready - 1366 x 768 - už starší typ rozlíšenia vhodný pre TV s malou uhlopriečkou,

Full HD - 1920 x 1080 - dnes najrozšírenejšie rozlíšenie,

UHD 4K - 3840 x 2160 - postupne vytláča Full HD rozlíšenie, jemnejší a detailnejší obraz je viditeľný aj zblízka,

UHD 8K - 7680 x 4320 - oproti UHD 4K ponúka až 4x vyššie rozlíšenie obrazu.

4K rozlíšenie

Pre väčšinu divákov bude stačiť 4K rozlíšenie, ktoré ponúka čistý plynulý obraz. 4K televízory ponúkajú vysoký kontrast, sýtu paletu farieb a vynikajúce pozorovacie uhly, takže prekvapia každého, kto prejde z HD na 4K rozlíšenie. 4K televízory ponúkajú aj rýchlejšiu odozvu obrazu, takže napríklad športové zápasy budú ešte reálnejšie.

4K Televízor

4K vs 8K

8K rozlíšenie ponúka oproti 4K rozlíšeniu až 4x vyššie rozlíšenie a v porovnaní s Full HD televízormi až 16x vyššie rozlíšenie. Vďaka rozlíšeniu 7680 x 4320 pixelov si vychutnáte doteraz ten najostrejší obraz, aký sme u televízorov mohli vidieť. Obraz je tak ostrý, že jednotlivé pixely neuvidíte ani s „nosom prilepeným na obrazovku” . Tieto televízory ocenia len tí najväčší fajnšmekri a profesionáli, pre bežného užívateľa bohato stačí 4K televízor. Pri 8K televízoroch je zatiaľ malá dostupnosť 8K obsahu. Niektoré televízory však vďaka funkcii Upscaling dokážu prepočítať 4K obsah do 8K rozlíšenia. Nevýhodou 8K televízorov môže byť ich cena. Zatiaľ čo 4K televízor kúpíte už s cenou okolo 400 €, 8K televízory začínajú na cene okolo 4000 €.

Ak ste bežným divákom, bude pre vás 4K televízor viac ako dostatočný, ponúkne vám všetko, čo by ste od televízora očakávali, niektorými funkciami a kvalitou obrazu vás aj prekvapí. Ak ste technologický a obrazový nadšenec a chcete to najlepšie, čo trh ponúka, je tu pre vás 8K TV.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články