4 dôvody prečo si kúpiť indukčnú varnú dosku

Indukčné varné dosky sa stávajú čoraz viac populárnejšie. Dokonca viac ako klasické plynové alebo elektrické varné dosky. Nielenže je indukčná doska dizajnovo elegantnejšia, ale má aj mnoho ďalších aspektov, ktoré môžu zákazníka osloviť.

Rýchlosť

Ak potrebujete niečo rýchlo uvariť, tak indukčná doska je tou správnou voľbou. Pri použití tohto typu varnej dosky totiž vzniká silné magnetické pole, ktoré pôsobí priamo na hrniec a zahrieva ho. Teplo sa teda nevytvára pod hrncom alebo panvicou, ale priamo na ich dne. Indukčná varná doska na rozdiel od plynovej varnej dosky vie vďaka tomu ušetriť až 50 % času strávenom pri varení.

Hrniec s vriacou vodou na indukčnej varnej doske

S indukčnou varnou doskou ušetríte pri varení veľa času

Energetická úspora

Šetrenie energie s indukčnou doskou je samozrejmosťou. Keďže vďaka indukcii nevzniká energia navyše a zohrieva sa priamo len hrniec alebo panvica, vzniká vám rovno energetická úspora, ktorá sa môže vyšplhať až na 70 %. Oproti tomuto plynový varič okrem ohrievania hrnca ohrieva vo väčšej miere vzduch vo svojom okolí. Preto sa stáva, že v kuchyniach s plynovým varičom je väčšie teplo ako v kuchyniach s indukčnou varnou doskou.

Ľahké ovládanie a presnosť

Mnoho indukčných varných dosiek má prednastavené teploty, čo uľahčuje nastavenie správnej teploty pri varení špecifických pokrmov. Proces indukčného ohrevu je priamo riadený tokom elektriny na rozdiel od prenosu tepla, čo umožňuje získať vysokocitlivé a presné nastavenie zmeny teplôt.

Jednoduché ovládanie indukčnej varnej dosky

Indukčné dosky ponúkajú jednoduché a intuitívne ovládanie

Bezpečnosť a čistota

Na rozdiel od plynových varných dosiek sú indukčné bezpečnejšie a čistejšie. Bezpečnosť indukčných dosiek spočíva v ich rýchlom ochladzovaní. Ak sa v domácnosti pohybujú deti alebo si sem-tam nedáte pozor a priložíte ruku o horúcu varnú dosku, tak pri indukčnej varnej doske sa už nepopálite. Indukčné varné dosky sa automaticky vypnú po odstránení hrnca alebo panvice. Väčšiny z nich sa môžete dotknúť niekoľko sekúnd po ich vypnutí bez akéhokoľvek popálenia. Zároveň väčšina z nás pozná, aké nepríjemné býva čistenie klasickej varnej dosky od pripáleného jedla na jej povrchu. Pri klasických varných doskách sa môže jedlo pripáliť na rôznych ťažko odstrániteľných miestach. Pri indukčnej varnej doske je to ale naopak. Jedlo na indukčnej varnej doske sa nemôže pripáliť, pretože nie je tak rozpálená ako platňa klasickej varnej dosky – maximálne je horúca od hrnca, v ktorom sa varí.

Jednoduché čistenie indukčnej dosky

Čistenie indukčnej varnej dosky je nenáročné

Cena a kompatibilita indukčného riadu

Cena indukčných varných dosiek je na rozdiel od plynových varných dosiek vyššia. Navyše celkovú cenu, ktorá sa spája s kúpou indukčnej varnej dosky, môže navýšiť aj potreba nakúpiť nové hrnce a panvice, ktoré budú kompatibilné s doskou. Kompatibilitu hrncov a panvíc môžete veľmi jednoducho otestovať. Stačí, ak priložíte magnet na dno hrnca. V prípade, že sa magnet prichytí, je hrniec alebo panvica správna a použiteľná na indukčnej varnej doske.

Na čo si dať pozor

Indukčná varná doska funguje vďaka elektrickému prúdu. Počas jeho odstávky teda nebudete môcť variť na rozdiel od plynovej varnej dosky. Pri výbere indukčnej varnej dosky si taktiež musíte dávať pozor na jej watáž, obzvlášť ak má viac ako dve platne. Niektoré modely môžu rozdeliť výkon len na polovicu. Teda ak máte dve platne s celkovým výkonom 1800 wattov, tak pri zapnutí oboch bude každá fungovať maximálne na 900 wattov.

Ak ste sa doposiaľ nevedeli rozhodnúť, či je indukčná varná doska to pravé pre vaše varenie, teraz by to už nemal byť žiaden problém.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Indukčná varná doska Mora VDIS658FF

499,00 

bez DPH 415,82 

Indukčná varná doska Siemens ED811FQ15E

2 239,00 

bez DPH 1 865,76 

Indukčná varná doska MORA VDIT 651 CW

379,00 

bez DPH 315,82 

Indukčná varná doska Gorenje IT640BSC

186,67 

bez DPH 155,55 

Indkukčná varná doska Mora VDIT65FF

222,90 

bez DPH 185,74 

Indukčná varná doska MORA VDIT 630 C

199,00 

bez DPH 165,83 

Vstavaná platňa indukčná Mora VDIT 650 C

194,90 

bez DPH 162,41 

Indukčná varná doska Beko HII 64500 FHT

479,00 

bez DPH 399,15 

Indukčná varná doska Gorenje IT645BCSC

296,90 

bez DPH 247,41 

Indukčná varná doska Mora VDIT332FF

204,90 

bez DPH 170,74