3 + 1 tip, ako predĺžiť životnosť vysávača

Základné pravidlo znie: „Používaj vysávač len k tomu, k čomu je vyrobený.“

Určite nepoužívaj klasický vysávač na vysávanie popola, apod. Každý typ vysávača má svoje špecifiká, ale tieto 4 rady môžeš použiť univerzálne:

1 Meň včas filtre

Väčšina vysávačov má vstupný a výstupný filter vzduchu. Tie čistia vzduch prúdiaci do motora. Motor sa vďaka tomu nezanáša a jeho výkon zostáva stabilný. Oba filtre pravidelne kontroluj, či nie sú zaprášené. V prípade potreby ich vymeň za nové, alebo vyčisti (niektoré možno ručne vyprať v umývadle). Pri bežnom používaní vydržia filtre približne rok.

2 Prečo je potrebné meniť vrecká

V podstate sa môžeš držať jednoduchej formulky. „Čím plnšie vrecko, tým nižší sací výkon vysávača." Plné vrecko jednak zaťažuje motor vysávača a jednak neudržiava všetok prach vo vnútri. Výsledkom je strata sacieho výkonu a prehrievanie motora vysávača. V krajnom prípade sa môže dostať prach k motoru vysávača a poškodiť ho. Preto kontroluj vrecko na prach pred každým vysávaním a vymeň ho hneď, keď je plný.

 

 

3 Čistota je základ

Vysávač ti pomáha udržiavať čistú podlahu. Ale udržiavať čistý vysávač by si mal ty. Po každom vysávaní očisti hubice od prichytených vlasov a ďalších nečistôt. Telo vysávača pravidelne utieraj od prachu. Špina, ktorú bys z vysávača neodstraňoval, by sa počas ďalšieho vysávania šírila po miestnosti. Preto vysávač čisti pravidelne.

4 Daj si pozor, čo vysávaš

Väčšinou vysávačov môžete vysávať len suchú špinu - prach, omrvinky, apod. Vyhni sa hlavne mokrým nečistotám ako rozliata polievka alebo cesto. Cesto by pravdepodobne upchalo filter vysávača a spôsobilo by prehriatie, alebo dokonca zničenie motora. Ak nedopatrením povysávaš väčší predmet na podlahe, vysávač vypni a predmet vyber von. Tým ochrániš vysávač pred poškodením a predĺžiš jeho životnosť.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

iRobot Roomba 896

549,00 

bez DPH 457,48 

Rowenta RO6984EA

219,00 

bez DPH 182,49 

Electrolux EEG43WR

93,90 

bez DPH 78,25 

LG VSR86040PG

533,00 

bez DPH 444,15 

Nákupný košík

0 ks / 0,00