3 + 1 tip, ako predĺžiť životnosť vysávača

Základné pravidlo znie: „Používaj vysávač len k tomu, k čomu je vyrobený.“

Určite nepoužívaj klasický vysávač na vysávanie popola, apod. Každý typ vysávača má svoje špecifiká, ale tieto 4 rady môžeš použiť univerzálne:

1 Meň včas filtre

Väčšina vysávačov má vstupný a výstupný filter vzduchu. Tie čistia vzduch prúdiaci do motora. Motor sa vďaka tomu nezanáša a jeho výkon zostáva stabilný. Oba filtre pravidelne kontroluj, či nie sú zaprášené. V prípade potreby ich vymeň za nové, alebo vyčisti (niektoré možno ručne vyprať v umývadle). Pri bežnom používaní vydržia filtre približne rok.

2 Prečo je potrebné meniť vrecká

V podstate sa môžeš držať jednoduchej formulky. „Čím plnšie vrecko, tým nižší sací výkon vysávača." Plné vrecko jednak zaťažuje motor vysávača a jednak neudržiava všetok prach vo vnútri. Výsledkom je strata sacieho výkonu a prehrievanie motora vysávača. V krajnom prípade sa môže dostať prach k motoru vysávača a poškodiť ho. Preto kontroluj vrecko na prach pred každým vysávaním a vymeň ho hneď, keď je plný.

 

 

3 Čistota je základ

Vysávač ti pomáha udržiavať čistú podlahu. Ale udržiavať čistý vysávač by si mal ty. Po každom vysávaní očisti hubice od prichytených vlasov a ďalších nečistôt. Telo vysávača pravidelne utieraj od prachu. Špina, ktorú bys z vysávača neodstraňoval, by sa počas ďalšieho vysávania šírila po miestnosti. Preto vysávač čisti pravidelne.

4 Daj si pozor, čo vysávaš

Väčšinou vysávačov môžete vysávať len suchú špinu - prach, omrvinky, apod. Vyhni sa hlavne mokrým nečistotám ako rozliata polievka alebo cesto. Cesto by pravdepodobne upchalo filter vysávača a spôsobilo by prehriatie, alebo dokonca zničenie motora. Ak nedopatrením povysávaš väčší predmet na podlahe, vysávač vypni a predmet vyber von. Tým ochrániš vysávač pred poškodením a predĺžiš jeho životnosť.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články