10 tipov ako zrýchliť počítač

Sotva kúpime nový počítač s operačným systémom Windows, sme pár dní nadšení z jeho rýchlosti. Spravidla však radosť veľmi rýchlo opadne, pretože len čo si do operačného systému nainštalujeme desiatky obľúbených aplikácií, začne sa hardvér pekne potiť. Nepríjemné zdržiavanie alebo dokonca zamŕzanie je potom na dennom poriadku. Čo s tým?

"Počítač nemusí byť pomalý, pretože je nevýkonný! Väčšinou býva zaťažený procesmi, ktoré ani nevyužívate."

Recept na rýchlejší počítač je pritom úplne jednoduchý. Rovnako ako sa musíte starať o vysávač a občas mu vymeniť filter, je potrebné starať aj o počítač. Teraz tým však nemyslíme vyfúkanie prachu z ventilátora. Počítač funguje vďaka softvéru, a ten je nutné udržiavať, aby fungoval svižne. Bohužiaľ, sa stále mnoho užívateľov domnieva, že za spomalený počítač môže jeho vek alebo nízka kvalita komponentov. Pritom stačia len drobné a úplne jednoduché spôsoby, ako počítač zrýchliť. Prinášame vám desať tipov, ako to dosiahnuť.

10 tipov ako zrýchliť počítač

 

1. Zakazujte programom spúšťať sa po štarte

Pri štarte počítača je vždy najťažší tzv. "štartovný lag", teda niekoľko desiatok sekúnd trvajúca nepoužiteľnosť celého operačného systému. Väčšina užívateľov si tento problém veľmi ľahko privodí inštaláciou programov. Spomalenie systému spôsobujú programy, ktoré sú nastavené tak, aby sa pri štarte systému spustili a následne bežali na pozadí.

Ak nejaký program používate len občas, nemá zmysel, aby sa pri každom zapnutí počítača spúšťal. Prístroj potom musí zbytočne venovať drahocennú RAM, aby uviedol program do chodu. Bežiace programy na pozadí nájdete vpravo na paneli úloh.

Dobrá rada na záver: Kliknite pravým tlačidlom na ikonku programu a hľadajte nastavenia. Iste ihneď nájdete možnosť spúšťania po štarte.

2. Vypnite indexáciu súborov

Všimli ste si, že počítač niekedy reaguje ťažkopádne, aj keď na ňom práve nič extra nerobíte? Vy si nanajvýš prezeráte facebook a ikona záťaže procesora počítača svieti ako divá. Čím to je?
Hneď ako má počítač "chvíľku pre seba" a môže venovať výpočtový výkon niečomu inému ako náročnému programu, začne si automaticky triediť svoj obsah. Na pevnom disku sú uložené milióny súborov a počítač si každý z nich starostlivo značí, teda indexuje. Výhodou indexácie je, že potom ľahšie nájdete súbory na disku, keď ich budete vyhľadávať pomocou počítača. Súbory sa tiež rýchlejšie zobrazia v prehliadači Windows. Bohužiaľ, indexácia je náročná a zaťažuje ako disk, tak aj operačnú pamäť. Vypnutím indexácie počítaču značne pomôžete. A ak vám chýba rýchle prehliadanie zložiek, nainštalujte si program Total Commander, ktorý je v tomto odbore majstrom.

Dobrá rada na záver: Kliknite pravým tlačidlom na ikonu lokálneho disku C. Vo všeobecnom nastavení nájdete príkazy na indexáciu. Odškrtnite ich a počítač prestane indexovať.

3. Zakážte antivírusu kontrolu v reálnom čase

Ďalší proces, ktorý často spomaľuje váš počítač, môže byť kontrola antivírusového programu. Antivírusový skener je veľmi náročný na hardvér, takže ak beží počas vašej práce s počítačom, dokáže ho pekne potrápiť. Antivírusy sú bezpochyby potrebné a rozhodne ich odporúčame používať. Nie je ale potrebné, aby neustále kontrolovali celý obsah disku. Bohato vám bude stačiť pravidelná kontrola napríklad raz za dva dni, a to napríklad v nočných hodinách alebo počas obedňajšej pauzy.

Dobrá rada na záver: V nastavení každého antivírusového programu nájdete podrobné menu, kde si môžete ľubovoľne prispôsobiť celú činnosť programu. Rozhodne ho ale nezabudnite pravidelne aktualizovať.

4.Nezahlcujte prehliadač zbytočnými doplnkami

Každý internetový prehliadač môže obsahovať celý rad doplnkov. Hoci ich väčšina ľudí veľmi nevyužíva, môže ich prehliadač obsahovať pomerne dosť. Rozhodne nad nimi majte kontrolu a ak nejaký doplnok nepotrebujete, preč s ním. Akurát vám spomaľuje celý systém a kradne drahocenné megabajty operačnej pamäte. Zďaleka najlepším riešením je udržiavať v chode len tie doplnky, ktoré naozaj použijete. Pozor, mnoho z nich sa do prehliadača dokáže votrieť, bez toho aby ste o tom vedeli.

Dobrá rada na záver: Správu doplnkov má dnes každý internetový prehliadač. Skúste všetky dočasne vypnúť a pozorujte rozdiely. Pokiaľ zaznamenáte rýchlejší chod, je čas doplnky premazať.

5. Nebuďte na prehliadač príliš tvrdí

Niet sa čomu diviť, že vás internetový prehliadač spätne spomaľuje celý počítač, keď v ňom máte otvorených päťdesiat kariet a nereštartovali ste ho už týždeň. Prehliadače s každou ďalšou akciou vytvárajú nové čiastkové procesy, ktoré zaťažujú operačnú pamäť. Nezabudnite, že otvorená webová stránka neustále zaťažuje počítač, či už sa na ňu momentálne pozeráte alebo nie. 

Ideálnym riešením je nenechávať otvorené tie okná, ktoré nás už nezaujímajú. Rovnako tak je veľmi vhodné minimálne raz za dva dni prehliadač reštartovať, aby sa mohol v pokoji znovu spustiť, uložiť potrebné dáta a zbaviť sa tých nepotrebných. Tento postup rozhodne prinesie lepšie výsledky ako bezmocný krik na obrazovku.

Dobrá rada na záver: Ak sa budete chcieť k zatvoreným kartám vrátiť, nie je nič jednoduchšie ako ich znovu zobraziť v histórii. Touto funkciou je vybavený každý prehliadač a je v nej podrobne zaznamenaná vaša cesta webom.

6. Nechajte svoj disk dýchať

Samozrejme, pevný disk je na to, aby ste si naň ukladali dáta. Na iný účel nikdy neslúžil. Ale rozhodne sa nič nemá preháňať. Každý operačný systém potrebuje pre svoj chod voľné miesto pre odkladanie dočasných súborov. Ak disk príliš zaplníte, zoberiete tak systému manévrovací priestor, a ten bude zložito hľadať miesta, kde môže pracovať s dočasnými súbormi. Nechajte operačnému systému aspoň 10 až 15 GB voľného miesta a počítač sa bude správať oveľa svižnejšie.

Dobrá rada na záver: Pre rýchlejší chod disku sa tiež oplatí z času na čas použiť funkciu defragmentácie disku. Nájdete ju vo funkciách v ponuke Štart. Defragmentácia dokáže "poskladať" rozhádzané súbory na disku tak, aby virtuálne zaberali menej miesta. Systém vašich zložiek sa tým ale, samozrejme, nezmení. Žiadne obavy!

7. Namiesto tvrdého vypnutia nastavujte hibernáciu

Pravidelné vypínanie počítača sa síce tiež odporúča, ale bohato stačí, keď sa počítač reštartuje pri aktualizácii operačného systému. Pri zatvorení veka notebooku alebo po stlačení tlačidla pre zapnutie je naozaj oveľa výhodnejšie nastaviť režim dlhodobého spánku. Počítač sa po opätovnom zapnutí prebudí oveľa rýchlejšie a nemusí vykonávať toľko úkonov. Už za niekoľko sekúnd môžete opäť pracovať, a to vám rozhodne ušetrí veľa nervov. Hibernujúci notebook je navyše veľmi bezpečné prenášať, pretože jeho HDD zostáva v oddychovom stave.
Dobrá rada na záver: Nastavenie hibernácie môžete ľahko otvoriť, keď pravým tlačidlom kliknete na symbol batérie v pravom dolnom rohu obrazovky. Ďalej kliknite na položku "Možnosti napájania" a rázom ste presne v nastavení, ako sa má počítač správať pri dočasnom vypnutí.

8. Čistite disk a registre

Pre istotu ešte raz - čistite disk a registre! Tento úkon je veľmi dôležitý, ak si chcete zachovať rýchly a stabilný systém. Po vyčistení disku možno budete ohromení, koľko virtuálneho miesta sa vám uvoľnilo. Podobná údržba je pre rýchly chod absolútne nutná a odporúčame ju vykonávať aspoň raz za mesiac. Rozhodne tento krok nepodceňujte. Dva roky nevyčistený systém totiž vyzerá horšie ako dva roky nevyčistený chliev.

Dobrá rada na záver: Vynikajúci program na čistenie disku a registrov je CCleaner. Je dostupný na stiahnutie zadarmo a behom niekoľkých desiatok sekúnd vám pomôže k rýchlejšiemu systému. A je vhodný aj pre úplných začiatočníkov! Je k dispozícii, samozrejme, v slovenčine.

9. Aktualizujte operačný systém aj iné programy

Mnoho užívateľov stále považuje aktualizácie za zbytočnú príťaž. Nie je preto divu, že toľko z nich neustále rieši problémy so zavírovaným počítačom alebo nestabilnými programami. Aktualizácia operačného systému je pre správny chod nevyhnutná! Rovnako je veľmi žiaduce aktualizovať antivírusové programy, pretože potrebujú stále nové databázy vírusov. Väčšinu programov by ste skutočne aktualizovať mali. Vývojári do aktualizácií vkladajú veľa vylepšení a hlavne program stále optimalizujú, aby bežal rýchlejšie, lepšie a bez chýb.

Dobrá rada na záver: Neaktualizované programy rušia, spomaľujú počítač a môžu obsahovať chyby, ktoré počítačoví piráti už dokázali využiť. Ak sa vám do počítača dostal vírus, hlavným vinníkom bude pravdepodobne neaktualizovaný systém. Druhou najčastejšou príčinou býva prezeranie nevhodných webových stránok.

10. Skontrolujte nastavenie v BIOS

Možno ste nevedeli, že operačný systém ako Windows či Linux nie je skutočným srdcom počítača. Najzákladnejší softvér v počítači je zabudovaný priamo v základnej doske. Hovoríme mu BIOS a obsahuje najvnútornejšie nastavenia počítača. Ak váš počítač po zapnutí štartuje pomaly a dlho, na vine môže byť chybné nastavenie BIOSu. Pri štarte počítač prechádza tzv. bootovacou sekvenciou, pri ktorej sa rozhoduje, z akej jednotky má operačný systém naštartovať. Väčšina z nás má systém nainštalovaný na pevnom disku. V BIOSe ale môže byť pevný disk až na poslednom mieste, takže počítač vždy najprv skontroluje USB porty a mechaniky, čo ho zbytočne zdržiava. Opätovným nastavením poradia mu rozhodne pomôžete.

Dobrá rada na záver: Nikdy v systéme BIOS neprenastavujte veci, ktorým nerozumiete! To by napáchalo viac škody ako úžitku! Radšej si nechajte poradiť od skúsenejšieho užívateľa.

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články