Väčšia obrazovka neznamená kvalitnejší obraz

Ako obrazovka funguje?

Princíp vykreslenia je v podstate rovnaký, či už ide o televízory, mobily, tablety či monitory. Najdôležitejším prvkom každého obrazu je zobrazovací bod (pixel). Celý obraz je zložený z mnohých a mnohých týchto bodov (spravidla zo stoviek tisícov až miliónov).

Počet bodov sa udáva pri tzv. rozlíšení, teda množstve zobrazovacích bodov v celej šírke a výške obrazovky (napríklad 1366x768). Zobrazovaný predmet je vykreslený bodmi. Čím viac je zobrazovacích bodov, tým menšiu časť zobrazovaného predmetu zaberajú.

Vráťme sa späť k mýtu o veľkosti obrazoviek. Teraz už poznáme princíp zobrazenia. Je jasné, že pri zhodnom rozlíšení platí nasledujúce: čím väčšia je obrazovka, tým redšia je sieť zobrazovacích bodov.

Ak má obrazovka šírku 40 cm a výšku 20 cm a rovnaké rozlíšenie ako obrazovka s rozmermi obrazovky 80x40 cm, je sieť bodov na druhej uvedenej obrazovke štyrikrát redšia, teda obraz je štyrikrát menej ostrý.

Okrem počtu bodov, ktorý je hlavným meradlom ostrosti, ide aj o pomer strán obrazovky. Staré monitory a televízory pracovali s pomerom strán 4:3, teda s rozlíšeniami 768 x 576, 1024 x 768 bodov a tak ďalej. Dnešná moderná elektronika využíva pomer strán 16:9, menej často potom 16:10.

Ideálne je, keď sa pomer strán zobrazovaného zhoduje s pomerom strán obrazovky.

Obrázok zložený z mnohých zobrazovacích bodov

Rovnaký obrázok zložený z malého počtu bodov

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.